راهنمای کامل پروتز باسن

داشتن اندامی زیبا و بدون نقص هم برای زنان و هم مردان جذاب است و در اعتماد به نفس آن ها تاثیرگذار است. این زیبایی با توجه به جنسیت افراد، استانداردهای مختلفی دارد. مردان معمولاً ترجیح می دهند بالاتنه ای قوی و نیرومند داشته باشند. اما بانوان فاکتورهای دیگری برای زیبایی و جذابیت دارند که یکی از آن ها داشتن باسنی برجسته، خوش فرم و بدون نقص است. اما همه بانوان این ویژگی را ندارند و بسیاری از آن ها با ورزش نیز نتوانسته اند به زیبایی بیشتر این ناحیه از اندام خود دست یابند. علم پزشکی با پیشرفت هایی که در حوزه زیبایی داشته است، کمک کرده تا زنان بدون دغدغه بتوانند باسنی زیبا داشته باشند. این کار به کمک پروتز باسن انجام می شود. اما پروتز باسن دقیقا چیست؟ چه انواعی دارد؟ چه کسانی می توانند از این پروتزها استفاده کنند؟ بهترین جراح پلاستیک تهران برای پروتز باسن چه کسی است؟ با ما در این مطلب همراه باشید تا به بررسی بیشتر این جراحی زیبایی بپردازیم.

پروتز باسن چیست؟

علم پزشکی زیبایی با پیشرفت هایی که در سال های اخیر داشته است، توانسته برای هدف های مختلف افراد راه حل های متنوعی به کار ببرد. جراحی زیبایی بینی، جراحی زیبایی سینه، جراحی زیبایی چانه  و دیگر جراحی ها از جمله کاربردهای علم پزشکی در جهت زیبایی بیشتر افراد بوده است. جراحی زیبایی باسن نیز که با استفاده از پروتز انجام می شود این روزها طرفداران بسیاری پیدا کرده است. پروتز(Prosthesis) یا ایمپلنت (Implant) در واقع جایگزینی برای اعضای از دست رفته بدن یا قسمت هایی است که حجم خود را از دست داده اند و باعث بروز نقایص ظاهری شده اند. پروتزها هم با هدف درمانی و هم هدف زیبایی به کار گرفته می شوند.

صحبت های دکتر محسن اسدی، فوق تخصص جراحی پلاستیک در تهران، را در این خصوص می شنویم.

پروتز باسن  یکی از موثرترین روش ها در رفع کوچک و صاف بودن ظاهر باسن می باشد، به خصوص برای خانم هایی که بافت چربی یا عضلانی کمی دارند. پروتز می تواند تا حدودی افتادگی باسن را اصلاح کند زیرا در افرادی که به علت کاهش وزن دچار افتادگی باسن و شلی پوست شده اند، همانند بادکنک یا توپی که کم باد باشد، افزایش حجم موجب اصلاح حجم و فرم باسن خواهد شد.

انواع پروتز باسن

 پروتز باسن روش ها و انواع مختلفی دارد که با توجه به اندام فرد، هر کدام از روش ها انتخاب می شوند. انتخاب نوع پروتز باید بعد از معاینه و توسط بهترین جراح پلاستیک تشخیص داده شود. جراح با توجه به اندام بیمار، سایز و شکل باسن تعیین می گردد.

جنس تمام پروتزهای باسن از سیلیکون است. پروتز باسن مانند پروتز سینه به دو شکل گرد (Round) و قطره اشکی (Anatomical) است که همانند پروتز سینه در اکثر مواقع از پروتزهای گرد استفاده می شود.

روش انجام عمل پروتز باسن

جراح برشی به طول ۵ تا ۷ سانت در خط وسط چین بین دو باسن ایجاد می کند. می توان پروتز را از دو برش مجزا بصورت نیم هلال در هر طرف قرار داد.

بزرگ کردن باسن

عمل جراحی بزرگ کردن باسن، اعتماد به نفس فرد را افزایش می دهد و مشکلات باسن را برطرف می کند. همچنین فرد می تواند از عمل پروتز باسن ، به اندام ایده آل خود دست یابد. بزرگ کردن باسن به دو صورت انجام می گیرد:

 1. تزریق چربی؛
 2. تعبیه پروتز،
 3. روش ترکیبی یا هیبرید که در آن از هر دو روش فوق استفاده می شود.

 در روش تزریق چربی که به عنوان لیفت برزیلی (Brazilian Butt Lift) نیز شناخته می شود، احتمال جذب چربی و نیاز به تزریق مجدد زیاد است. معمولاً چربی ها از نواحی مانند شکم، پهلو و ران ها برداشته و به باسن تزریق می شوند.

چند روز بعد از گذشت عمل جراحی، فرد می تواند زندگی روزمره خود را ادامه دهد. بعد از سه هفته نیز می تواند فعالیت های فیزیکی مانند ورزش را نیز انجام دهد.

اما در بزرگ کردن باسن به کمک پروتز، از پروتزهایی زیر فاشیا، زیر عضلات باسن و یا لا به لای عضلات باسن استفاده می شود. پروتز باسن از پروتز سینه محکم تر است.

جراح پلاستیک خوب پروتزها را به گونه ای قرار می دهد که به عروق و اعصاب باسن آسیب وارد نشود. اگر پروتز در جای درست قرار گیرد، باسن سفت و گرد می شود. انتخاب جراح نقش مهمی در این جراحی دارد.

معمولا مدت زمان جراحی پروتز باسن 2 ساعت است. عمل ترجیحاً با بیهوشی عمومی انجام می شود ولی از بی حسی اسپاینال (نخاعی) هم می توان استفاده کرد.

لیفت باسن

عواملی همچون بالا رفتن سن، تغییرات وزن، ژنتیک، بارداری و… می توانند بر بافت باسن اثر گذارند و باعث افتادگی باسن شوند. در این صورت است که جراح از لیفت باسن برای رفع مشکل استفاده می کند.

لیفت باسن در صورتی انجام می شود که باسن حجم مناسبی داشته باشد اما دچار شلی و افتادگی شده باشد. در روش لیفت باسن، پوست باسن به بالا کشیده می شود. همچنین پوست و چربی های اضافی نیز برداشته می شوند. جراح دور تا دور باسن برشی ایجاد می کند و ناحیه ران، شکم، دور لگن و باسن کشیده می شود. شلی و افتادگی پایین تنه فرد به این صورت برطرف می شود. سپس به کمک پروتز حجم دهی مناسب به باسن انجام می شود.

مزایای پروتز باسن

از میان مهم ترین مزایای پروتز باسن می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • سفت و گرد شدن باسن و زیباتر شدن اندام و ظاهر فرد؛
 • اعتنماد به نفس و زیبایی در هنگام پوشیدن لباس های تنگ و یا مایو؛
 • ایجاد تناسب بدن فرد؛
 • پروتز باسن از یک برش قابل انجام است در صورتی که برای پروتز سینه نیاز به دوبرش است؛
 • پروتز باسن خطر آمبولی و عوارض کشنده ندارد؛
 • پروتز باسن برخلاف پروتز سینه دچار کپسولار کانترکچر نمی شود؛
 • بدلیل این که باسن برخلاف سینه فاقد نیپل است، عدم تقارن های جزیی جلب توجه نمی کند؛
 • در پروتز باسن نگرانی بابت حس نیپل و مجاری شیردهی وجود ندارد.

عوارض و معایب عمل پروتز باسن

از مهم ترین عوارض پروتز باسن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • دوره نقاهت نسبتا مشکل بخصوص هفته اول پس از عمل؛
 • احتمال بالاتر شانس عفونت به دلیل مجاورت محل برش با مقعد؛
 • احتمال بیشتر باز شدن زخم نسبت به پروتز سینه؛  
 • عدم امکان تزریق عضلانی به باسن برای همیشه؛

توجه داشته باشید که انجام پروتز باسن نیاز به مهارت بسیار زیاد جراح دارد و صرفا بایستی توسط فوق تخصص جراحی پلاستیک انجام شود که در صورت بروز عارضه بخوبی از عهده کنترل و درمان آن بر می آید.

مراقبت های قبل از عمل پروتز باسن

مراقبت های قبل از جراحی باسن از اهمیت زیادی برخوردار است. مهم ترین نکات مراقبتی عبارتند از:

 • بعد از یافتن بهترین جراح پروتز باسن، حتماً در مورد انتظارات خود از جراحی صحبت کنید و اگر داروی خاصی مصرف می کنید، پزشک را از آن آگاه کنید.
 • از کشیدن سیگار به مدت دو هفته قبل از عمل خودداری کنید.
 • یک هفته قبل از عمل از مصرف داروهای ضدانعقاد مانند آسپرین اجتناب کنید.
 • 8 ساعت قبل از عمل از خوردن و آشامیدن پرهیز کنید و ناشتا باشید.
 • روز جراحی یکی از نزدیکان را به عنوان همراه بیاورید.

مراقبت های بعد از عمل زیبایی پروتز باسن

مراقبت های بعد از عمل باسن در نتیجه جراحی تاثیرگذارند. این نکات عبارتند از:

 • بعد از عمل باید دقیقاً به توصیه های پزشک توجه کنید و به آن ها عمل کنید.
 • طبق دستور پزشک مسکن ها و داروهای ضدالتهابی تجویز شده را سر وقت و به موقع مصرف کنید.
 • از نشستن روی پروتز خودداری کنید و حداقل دو هفته به آن فشار وارد نکنید.
 • تا یک هفته بعد از عمل، باید روی شکم بخوابید و از خوابیدن به پشت خودداری کنید.
 • ۴۸ ساعت بعد از عمل می توانید دوش بگیرید.
 • ایستادن و راه رفتن منعی ندارد ولی نشستن محدود باید باشد و هرگز نباید به حالت تکیه دادن و لم دادن بنشینید.
 • هنگام نشستن باید کمی به جلو خم شوید تا به پروتز فشار وارد نشود. 
 • تا دو هفته رانندگی نکنید.
 • تا شش هفته از انجام ورزشهای سنگین خودداری کنید.

بهترین جراح پروتز باسن در تهران

همان طور که گفتیم، انتخاب جراح پروتز باسن نقش بسیار مهمی هم در سلامت شما و هم در نتیجه جراحی دارد. انتخاب یک جراح خوب برای پروتز باسن در شهرهای بزرگی مانند تهران شاید کمی دشوار باشد زیرا تعداد جراحان پلاستیک فعال در این شهرها زیاد است. برای انتخاب یک فوق تخصص خوب برای جراحی پروتز باسن، ویژگی های زیر را در نظر داشته باشید:

 • تخصص و مهارت جراح
 • آشنایی پزشک به تکنیک های روز جراحی
 • داشتن نمونه کارهای موفق
 • اخلاق حرفه ای و صبوری در معاینه بیمار
مدرک پروتز باسن دکتر اسدی

دکتر محسن اسدی ، در سال ۲۰۱۵ میلادی دوره پروتز باسن را در کشور برزیل و نزد  دکتر Raul Gonzalez که معروفترین جراح پروتز باسن در دنیا می باشد، گذارنده است.

هزینه پروتز باسن

هزینه عمل جراحی پروتز باسن به نوع روش انتخابی برای کوچک یا بزرگ کردن و یا لیفت باسن بستگی دارد. برای جلوگیری از به وجود آمدن خطرات و عوارض ناشی از پروتز باسن باید جراح و متخصص ماهر و باتجربه انتخاب کنید.

علاوه بر دستمز پزشک، کیفیت، نوع و هزینه پروتز استفاده شده در باسن نیز مهم است. هزینه بیمارستان یا کلینیک هم بر هزینه های پروتز باسن اضافه می شود.

در صورتی که سوالی راجع به پروتز باسن، نحوه انجام عمل و روش های مختلف آن دارید می توانید در بخش نظرات انتهای همین مقاله سوالات خود را مطرح کنید. همچنین می توانید از طریق شماره تلفن های مطب برای وقت ملاقات اقدام نمایید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
دکتر محسن اسدی

فوق تخصص جراحی پلاستیك، ترمیمی و زیبایی و عضو رسمی انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران. دکتر اسدی در سال 1390 با رتبه چهارم کشوری موفق به اخذ مدرک بورد فوق تخصصی جراحی پلاستیک -ترمیمی و زیبایی شد. وی  از سال 2016 عضو رسمی انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی بین الملل آمریکا (ISAPS) است.

ارسال دیدگاه

1 + یازده =

مدت زمان مطالعه ۸ دقیقه
Call Now Buttonتماس با مطب دکتر اسدی