دانستنی های مهم در مورد جراحی زیبایی پلک

چه افرادی کاندید مناسبی برای جراحی زیبایی پلک می باشند؟ کدام دکتر بهترین جراح زیبایی پلک در تهران است؟ عوارض جراحی زیبایی پلک یا بفاروپلاستی چیست؟ اگر شما هم یکی از افرادی باشید که دچار افتادگی پلک شده باشید و به فکر جراحی بلفاروپلاستی افتاده باشید، این سوالات قطعاً در ذهنتان شکل گرفته است.

چشم ها عضوی بسیار مهم در گیرایی و جذابیت چهره می باشند و در تعاملات و روابط اجتماعی جایگاه ویژه و منحصر به فردی دارند.انسان موجودی است اجتماعی! این خصلت انسان آن را به سمت برقراری ارتباط با اطرافیان سوق می دهد. مطمئنا زیبایی چهره و عضو مهمی مانند چشم می تواند کیفیت این ارتباط ها را تقویت بخشند.

با افزایش سن چهره ی  فرد نیز دستخوش تغییرات می شود. چشم ها این تغییرات و علائم پیری را به وضوح نشان می دهند. به همین دلیل امروزه روش های متفاوتی به منظور جلوگیری از روند پیری پوست و ظهور علائم ناشی از افزایش سن، پدید آمده اند که با بهره گیری از آن ها می توان این پروسه را به تعویق انداخت.

نمونه جراحی بلفاروپلاستی دکتر اسدی

نمونه جراحی بلفاروپلاستی دکتر محسن اسدی

جراحی زیبایی پلک یا همان بلفاروپلاستی نیز یکی از روش های مذکور به منظور حفظ جوانی و زیبایی چشم ها می باشد. در ادامه ی مطلب به مزایای جراحی زیبایی پلک و نقش آن در زیبایی چشم ها می پردازیم، با ما همراه باشید.

بلفاروپلاستی چیست؟

پف دور چشم و افتادگی پلک ها باعث می شوند چشم ها ظاهری خسته، پیر و عبوس به خود بگیرند. حالات مذکور از زیبایی چهره و جذابیت فرد می کاهد و باعث کاهش اعتماد به نفس او می شود.

خوشبختانه با انجام جراحی بلفاروپلاستی می توان افتادگی پلک ها و همچنین پف اطراف چشم را برطرف کرد و زیبایی را به چشم ها بازگرداند.

 • به خاطر داشته باشید پف اطراف چشم همواره ناشی از افزایش سن نمی باشد!!! برخی بیماریهای متابولیک مانند: کم کاری تیروئید می تواند باعث پف اطراف چشم شود.

جراحی زیبایی پلک برای چه کسانی مناسب است؟

تغییرات ناشی از افزایش سن در پلک بالا و پایین کمی متفاوت می باشد.

پلک بالا: افزایش پوست و افتادگی پلک

پلک پایین: پف، چین و چروک

افتادگی پلک بالا می تواند گستره ی دید فرد را کاهش دهد. بنابراین بلفاروپلاستی پلک بالا می تواند این افتادگی را برطرف و میدان بینایی فرد را تقویت نماید.

افرادی که دارای پوست اضافی در پلک بالا و یا پف زیر چشم می باشند می توانند با جراحی بلفاروپلاستی، طبق نظر و تجویز فوق تخصص جراحی پلاستیک؛ زیبایی را به چشمان خود برگردانند.

بعد از جراحی زیبایی پلک، فرد اعتماد به نفس بیشتری پیدا می کند و می تواند روابط اجتماعی موفق تری برقرار نماید.

جراحی بلفاروپلاستی چگونه انجام می شود؟

فوق تخصص جراحی پلاستیک با معاینه ی فرد و در نظر گرفتن شدت عیوب ظاهری مانند: میزان افتادگی پلک بالا و یا شدت پف زیر چشم، روند جراحی را تعیین می نماید.

این جراحی را می توان با بی حسی موضعی، بیهوشی عمومی و یا نیمه بیهوشی انجام داد. انتخاب نوع بیهوشی به نظر جراح و متخصص بیهوشی بستگی دارد.

 • در بی حسی موضعی؛ فرد دردی در حین جراحی احساس نمی کند ولی اضطراب و استرس او به قوت خود باقی می ماند.
 • در روش نیمه بیهوشی، پزشک متخصص موادی به منظور کاهش استرس و اضطراب به صورت وریدی به بیمار تزریق می نماید.
 • بیمار با اعمال بیهوشی عمومی به خوابی عمیق و خوشایند فرو می رود و روند جراحی را متوجه نمی شود.

با تشخیص و تجویز پزشک، می توان جراحی پلک بالا و پلک پایین را به صورت همزمان انجام داد.

جراحی پلک بالا چگونه است؟

معمولا جراحی پلک بالا در مواردی انجام می شود که پوست اضافه پلک بالا مشهود باشد و به خصوص هنگام باز بودن پلک این پوست اضافه قابل رویت باشد. در موارد شدید ممکن است باعث محدود شدن میدان بینایی گردد، و یا فرد احساس خستگی و سنگینی در پلک ها داشته باشد.گاها همزمان با پوست اضافه، چربی زاید هم وجود دارد که حالت پف آلود به چشم ها میدهد. معمولا چربی مازاد در ناحیه داخل پلک (نزدیک به بینی) مشهود است.

نکته بسیار مهم این است که افتادگی پلک ها از افتادگی ابرو افتراق داده شود. با افزایش سن علاوه بر افتادگی پلک ممکن است افتادگی ابرو نیز وجود داشته باشد که نسبتا شایع است. چه بسیارند بیمارانی که عمل جراحی پلک بالا را انجام داده اند و پس از عمل همچنان احساس میکنند تغیری در حالت پلک و چشم ها ایجاد نشده و همچنان افتادگی دارند. این افراد معمولا افتادگی ابرو دارند که قبل از عمل مورد توجه قرار نگرفته است. افتادگی ابرو در آقایان شایع تر است.

لازم به ذکراست که عمل جراحی افتادگی ابرو متفاوت است و معمولا باید از برش ناحیه گیجگاهی ( یک برش سه سانتی متری در هر طرف شقیقه ها)، صورت گیرد و ندرتا با برش بلفاروپلاستی بالا قابل دسترسی و اصلاح می باشد.

تکنیک جراحی پلک بالا

عمل جراحی پلک بالا معمولا با بیحسی موضعی انجام می شود. این عمل به شرطی که امکانات کافی و دستیار ماهر وجود داشته باشد در مطب قابل انجام است. ولی جراحانی که دقت و وسواس بیشتری دارند ترجیح میدهند این عمل را در اتاق عمل مجهز و با حضور متخصص بیهوشی انجام دهند گرچه نیاز به بیهوشی کامل نیست.

عمل با برش روی چین پوستی پلک ( ۸ تا ۱۰ میلیمتر بالاتر از مژه ها ) انجام می شود و پوست اضافه برداشته می شود. معمولا در جراحی بلفاروپلاستی حدود یک سانتی متر پوست اضافه برداشته می شود. تمام هنر جراح به این است که بداند چه میزان پوست و چه میزان چربی زاید برداشته شود و امتداد برش از ناحیه حدقه چشم خارج نشود وگرنه باعث دیده شدن خط برش پس از عمل می گردد.

پس از برداشتن پوست و چربی مازاد پلک، محل برش با نخ بسیار ظریف غیر قابل جذب ترمیم می شود. ندرتا از نخ های قابل جذب استفاده می شود. کلا فرآیند جراحی هر دو پلک بالا بین نیم تا یک ساعت زمان می برد. پس از عمل نیاز به بستن چشم ها و پانسمان نیست و بیمار با چشمان باز مرخص می شود و روی محل برش معمولا از چسب های بسیار ظریف Steri-strip  استفاده می شود .

عوارض جراحی پلک بالا چیست؟

اگر این عمل به درستی و توسط جراح فوق تخصص زیبایی خوب انجام شود، معمولا عارضه نگران کننده ای ندارد. کبودی اطراف چشم شایع ترین عارضه است که به تدریج بر طرف می شود. از جمله عوارض شایع بعد از عمل، باز ماندن چشم ها هنگام خواب است که معمولا در حد یک تا دو میلیمتر پلک ها باز میماند و ظرف چند روز به حالت عادی برمی گردد. نکته حائز اهمیت این است که در صورت بوجود آمدن این حالت حتما بیماران بایستی هنگام خواب از پماد های آنتی بیوتیک استفاده نمایند و هنگام بیداری مرتبا از قطره های اشک  مصنوعی استفاده کنند. اگر باز ماندن پلکها شدید و ادامه دار باشد یک عارضه مهم تلقی می شود و ممکن است نیاز به عمل های جراحی پیچیده جهت اصلاح داشته باشد.

از جمله عوارض دیگر خشکی دائمی چشم ها می باشد که اگر جراحی توسط افراد فاقد تخصص و تجربه کافی انجام شود، ممکن است اشتباها غده اشکی را به جای چربی زاید پلک بالا برداشته و یا آسیب زده باشند. خط برش قابل رویت و خط برشی که از حد حدقه چشم خارج باشد و به روی پوست صورت ادامه داشته باشد از جمله عوارض جراحی توسط افراد فاقد صلاحیت است.

عارضه دیگر عدم تقارن دو طرف و یکسان نبودن پلک ها می باشد. مشکل دیگر عدم شناسایی افتادگی ابرو قبل از عمل می باشد که باعث می شود بیمار احساس نماید که هیچگونه تغیری نکرده است.

بنابراین توصیه اکید می شود بیماران عزیز قبل از عمل در انتخاب جراح خود دقت فراوان نمایند زیرا این عمل جراحی به ظاهر ساده که توسط طیف وسیعی از جراحان و حتی غیر جراحان انجام می شود، می تواند گاها عوارض ماندگار و خطرناکی داشته باشد که نیازمند عمل های جراحی پیچیده برای اصلاح آن باشد.

مراقبت های قبل و بعد از جراحی بلفاروپلاستی چیست؟

 • مراقبت های قبل از جراحی
 1. عدم مصرف داروهایی از قبیل: آسپرین، پیروکسی کام، مفنامیک اسید و….
 • مراقبت های بعد از جراحی
 1. استفاده از کمپرس یخ (تا 48 ساعت بعد از اتمام عمل جراحی)
 2. از پمادهای چشمی مخصوص برای مرطوب کردن بخیه های خود استفاده نمایید.
 3. چشم های خود را با استفاده از سرم های فیزیولوژیک شستشو دهید.
 4. داروها و آنتی بیوتیک های تجویز شده از سوی پزشک متخصص را به طور منظم مصرف نمایید.
 5. به منظور کاهش تورم بعد از جراحی، هنگام درازکشیدن و یا خوابیدن سر خود را بالاتر از بدنتان قرار دهید.
 6. اگر دچار علائمی همچون: چشم درد، کاهش بینایی و… شدید جراح خود را مطلع کنید و به او مراجعه نمایید.
نمونه جراحی بلفاروپلاستی دکتر محسن اسدی

نمونه جراحی بلفاروپلاستی دکتر محسن اسدی

عوارض جراحی زیبای پلک

در زیر به عوارض شایع بعد از جراحی بلفاروپلاستی می پردازیم:

تورم بعد از جراحی پلک

بسیاری از افراد در مورد تورم بعد از جراحی بلفاروپلاستی می پرسند. در پاسخ به سوال این افراد باید گفت؛ تورم و التهاب بعد از جراحی زیبایی پلک امری طبیعی می باشد و به مرور زمان کاهش یافته و از بین می رود.

با مد نظر قرار دادن یک سری نکات مراقبتی می توان تورم بعد از جراحی پلک را کاهش داد. به طور مثال: عدم مصرف نمک، قرار دادن سر بالاتر از تنه هنگام خوابیدن، استراحت نسبی و… از جمله عوامل تاثیر گذار در کاهش تورم بعد از بلفاروپلاستی می باشند.

تاری دید بعد از جراحی بلفاروپلاستی

ممکن است تا چندروز بعد از عمل زیبایی پلک دچار تاری دید شوید. نگران نباشید این تاری دید طبیعی می باشد و به مرور از بین می رود.

به خاطر داشته باشید بسته نشدن کامل پلک ها در روزهای ابتدایی بعد از عمل بلفاروپلاستی طبیعی می باشد.

تاثیر جراح در نتیجه جراحی بلفاروپلاستی

چشم و پلک از اعضای مهم صورت هستند که نه تنها برای زیبایی بلکه برای بینایی فرد نیز نقش حیاتی ایفا می کنند. عمل بلفاروپلاستی حتماً باید نزد فوق تخصص جراحی پلاستیک انجام شود که مهارت و تبحر بالایی در انجام جراحی های زیبایی دارد. به همین دلیل توصیه می شود که حتماً پیش از جراحی برای انتخاب بهترین جراح زیبایی پلک در تهران تحقیق کنید.

چکیده مطلب

همانطور که در مطالب فوق بیان شد؛ جراحی زیبایی پلک می تواند عیوب ظاهری مانند افتادگی پلک و پف اطراف چشم ها را برطرف نماید و بر زیبایی و جذابیت فرد بیافزاید. به خاطر داشته باشید اعمال هرگونه تغییرات در عضو مهمی مانند چشم نیازمند دقت و تبحر بالای جراح می باشد، زیرا هرگونه سهل انگاری می تواند عوارض نامطلوب و حتی غیرقابل جبرانی را به همراه داشته باشد.

بنابراین توصیه ی ما به شما عزیزان این است که در انتخاب پزشک خود نهایت دقت را مد نظر قرار دهید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 3 میانگین: 2.7]
دکتر محسن اسدی

فوق تخصص جراحی پلاستیك، ترمیمی و زیبایی و عضو رسمی انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران. دکتر اسدی در سال 1390 با رتبه چهارم کشوری موفق به اخذ مدرک بورد فوق تخصصی جراحی پلاستیک -ترمیمی و زیبایی شد. وی  از سال 2016 عضو رسمی انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی بین الملل آمریکا (ISAPS) است.

ارسال دیدگاه

مدت زمان مطالعه ۱۰ دقیقه
Call Now Buttonتماس با مطب دکتر اسدی