تزریق ژل و عوارض بعد از آن

تزریق ژل و عوارض بعد از آن

درمان با ژل شایعترین اقدام زیبایی در ایالات متحده بعد از تزریق بوتاکس است و مطابق با گزارش انجمن جراحان پلاستیک امریکا این میزان از سال 2008 تا 2015 ، 168 درصد افزایش یافته است . برخلاف امریکا در کشورهای اروپایی و آسیایی از جمله ایران ، انواع زیادی از ژل ها موجود است بنابراین تصمیم گیری برای اینکه در چه افرادی  از چه ژلی استفاده شود مشکل است .در ادامه درباره کاربرد تزریق ژل و عوارض آن صحبت می کنیم .

کاربرد تزریق فیلر ( ژل های قابل جذب)

 1. از بین بردن چین و چروک صورت

پیر شدن صورت با نازک شدن پوست و کاهش الاستیسیتی آن ، کاهش کلاژن ، هیالورونیک اسید و الاستین درم در طول زمان همراه می باشد . این فاکتورهای داخلی پیری با آسیبهای ناشی از آفتاب و عواملی مانند سیگار تشدید شده چین و چروک صورت را ایجاد می کند . انقباض عادتی عضلات صورت باعث تشکیل چین و چروک به ویژه در 3/1 فوقانی صورت می گردد . این چین و چروکها به طور معمول با تزریق بوتاکس درمان می شوند . در 3/1 ناحیه تحتانی صورت کاهش حجم و انعطاف پذیری واضح تر است و تزریق ژل به طور شایعتر در این محل به کار می رود . کاهش حجم صورت به دلیل جذب شدن استخوان های صورت ، از بین رفتن بافت زیرجلدی و افتادگی بافت چربی ایجاد می شود . شکل صورت با افزایش سن از گونه های برجسته و چانه کوچک به گونه های صاف و غبغب بزرگ تغییر می یابد . اصلاح چرک های متوسط تا شدید صورت مانند چروک خط لبخند و خطوط marionette استفاده می شود.

 1. حجم دهی

یکی از موارد شایع کاربرد تزریق ژل برای حجم دهی به نواحی لب و گونه هاست . پر کردن گودی زیر چشم نیز از دیگر موارد استفاده از ژل می باشد .

عکس تزریق ژل

عکس تزریق ژل

فواید تزریق ژل یا فیلر

 • نتایج قابل مشاهده فوری
 • با فیلرهای موقتی بیشتر نتایج ناخوشایند خود به خود برطرف می گردند .
 • هزینه کمتری نسبت به جراحی دارند .
 • عدم نیاز به بستری

عوارض تزریق ژل یا فیلر

کبودی و تورم گذرا به دنبال درمان می تواند اتفاق بیافتد که خود به خود برطرف می شود.تکرار درمان برای نگهداری نتایج لازم است .

برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با دکتر محسن اسدیفوق تخصص جراحی پلاستیک در تهران با شماره های  
22617680- 09199110344 تماس بگیرید یا برای ارتباط با دکتر به صفحه اینستاگرام دکتر محسن اسدی مراجعه کنید  .

مراقبت های بعد از تزریق ژل یا فیلر

 • کمپرس یخ روی ناحیه درمان شده به مدت 10 تا 15 دقیقه هر یک تا دو ساعت قرار داده شده و این درمان یک تا 3 روز تا زمان از بین رفتن ادم و کبودی ادامه می یابد .
 • توصیه می شود بیمار از فعالیت شدید که باعث برافروختگی صورت شود نظیر مصرف الکل ، ورزش ، برنزه کردن تا زمان از بین رفتن تورم خودداری کند .
 • استامینوفن برای درد به کار می رود.
 • بالا نگه داشتن سر در شب پس از انجام تزریق به کاهش ادم کمک می کند .
 • توصیه می شود بیمار از ماساژ محل تزریق فیلر خودداری کند

نتایج و میزان ماندگاری تزریق ژل یا فیلر

نتیجه تزریق فیلر بلافاصله پس از تزریق توسط بیمار در آینه قابل مشاهده است . دوام نتایج به فاکتورهای مختلفی شامل نوع فیلر و حجم به کار رفته متابولیسم بیمار ، میزان حرکت ناحیه درمان شده بستگی دارد . فیلرهایی که به نواحی عمقی تزریق می شود نسبت به فیلرهایی که سطحی تر تزریق می شوند دوام کمتری دارند . فیلرهای هیالورونیک اسید به طور معمول 4 تا 12 ماه و فیلرهای فیلرهای کلسیمی 12تا 18 ماه دوام دارند .

تزریق مجدد در ناحیه زمانی که حجم فیلر کاهش یافته ولی هنوز قابل لمس است ، توصیه می شود . قبل از اینکه به حالت قبل از درمان برگردد . در این موارد درمان مجدد معمولا به حجم کمتری از فیلر نیاز داد .

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
دکتر محسن اسدی

فوق تخصص جراحی پلاستیك، ترمیمی و زیبایی و عضو رسمی انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران. دکتر اسدی در سال 1390 با رتبه چهارم کشوری موفق به اخذ مدرک بورد فوق تخصصی جراحی پلاستیک -ترمیمی و زیبایی شد. وی  از سال 2016 عضو رسمی انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی بین الملل آمریکا (ISAPS) است.

ارسال دیدگاه

19 − شش =

مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه
Call Now Buttonتماس با مطب دکتر اسدی