عمل ابدومینوپلاستی (تامی تاک) بعد از جراحی سزارین

یکی از بزرگترین دغدغه های خانم ها پس از انجام زایمان، چه به روش طبیعی چه به روش سزارین، بزرگی و افتادگی شکم است. همچنین رسیدن به وزن و سایز قبل از دوران بارداری یکی از بزرگترین آرزوهای آنها می باشد، به همین دلیل برای رهایی از شر چربی و پوست های اضافه بعد از سزارین دست به اقدامات فراوانی می زنند.یکی از این اقدامات مراجعه به یک متخصص خوب برای انجام جراحی زیبایی شکم یا همان ابدومینوپلاستی بعد از زایمان است.

جراحی ابدومینوپلاستی بعد از زایمان چگونه انجام می شود؟

عمل ابدومینوپلاستی یا تامی تاک نوعی جراحی زیبایی شکم می باشد. این جراحی در اکثر موارد با بیهوشی عمومی انجام می شود. پس از بیهوشی برش افقی در زیر شکم و در مسیر خط سزارین ولی وسیع تر از آن روی شکم ایجاد می شود. اندازه و شکل این برش ها در همه افراد یکسان نمی باشد و تماما وابسته به شرایط و میزان افتادگی یا کشیدگی پوست بیمار می باشد.

بعد از ایجاد برش، پوست شکم بلند می شود تا بازسازی عضلات زیرین شکم توسط بهترین جراح پلاستیک تهران انجام شود. سپس پوست شکم به سمت پایین کشیده می شود و بخش اضافی به وسیله برش جدا می شود. مکان جدیدی باید برای ناف ایجاد شود بدین منظور جراح یک برش دیگر دور ناف ایجاد می کند و پس از کشیدن پوست به سمت پایین، ناف در محل جدید خود قرار داده می شود. معمولا در انتهای عمل از 1 یا 2 عدد “درن” استفاده می شود. درن ها لوله های پلاستیکی  ظریفی هستند که به تخلیه خونابه و ترشحات زیر پوست کمک می کنند . درن ها بسته به میزان ترشح، یک یا چند روز بعد از عمل خارج می شوند.

معایب جراحی همزمان سزارین و ابدومینوپلاستی چیست؟

بسیاری از خانم برای کاهش عوارض بیهوشی و برای اینکه دوبار به اتاق عمل نروند، از پزشک خود تقاضای انجام جراحی زیبایی شکم همزمان با جراحی سزارین دارند. اما به هیچ وجه انجام همزمان این دو جراحی توصیه نمی شود. دلیل اصلی عدم انجام آن این است که بلافاصله بعد از سزارین هنوز رحم بزرگ می باشد و به اندازه طبیعی برنگشته و فرم دهی به عضلات به علت اتساع بیش از حد امکان پذیر نیست بنابراین نتیجه ایده آل حاصل نمی شود.

دلیل دیگر که مهم تر است افزایش شانس آمبولی می باشد که عارضه بسیار خطرناکی است. افزایش احتمال عفونت نیز از سایر عوارض همزمانی این دو عمل می باشد.

همچنین خانمی که باردار می شود حدود 15 تا 20 کیلوگرم اضافه وزن پیدا می کند که این اضافه وزن باید قبل از انجام جراحی زیبایی شکم  کاهش پیدا کند، سپس برای انجام جراحی زیبایی شکم اقدام کرد.

بهترین زمان برای انجام جراحی زیبایی شکم بعد از زایمان چه زمانی است؟

بهترین زمان برای انجام عمل زیبایی شکم بعد از زایمان سزارین حداقل 6 ماه می باشد تا بیمار به وزن متعادل برسد. انجام عمل ابدومینوپلاستی شش ماه بعد از زایمان، در خانمی که در حال شیردهی می باشد منعی ندارد. در صورتی که خانم ها تمایل به بارداری مجدد داشته باشند بهتر است عمل ابدومینوپلاستی بعد از آخرین بارداری انجام شود.

 

برداشتن چربی همزمان با زایمان سزارین امکان پذیر است؟

برداشتن چربی های اضافه شکم و پهلو به روش لیپوساکشن و لیپوماتیک و غیره، همزمان با سزارین یا زایمان طبیعی مجاز نیست.

نتیجه گیری

اگر شما هم بعد از پایان دوران بارداری و سزارین از بزرگی شکم خود احساس ناراحتی می کنید و تمایل به بازگشت به وزن و سایز ایده آل خود همانند دوران قبل از بارداری خود دارید می توانید از روش های مختلف مانند رژیم غذایی و ورزش مناسب جهت رسیدن به وزن و سایز ایدآل استفاده کنید. جراحی ابدومینوپلاستی یا تامی تاک می تواند بعد از رسیدن به وزن مناسب کمک کند تا پوست اضافه برداشته شود و عضلات قوام طبیعی داشته باشند، اما عمل زیبایی شکم تنها با گذشت زمان تعیین شده از سوی پزشک پس از جراحی سزارین امکان پذیر است و انجام همزمان این جراحی با سزارین به هیچ عنوان از نظر یک فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی قابل انجام نمی باشد.

 

دکتر محسن اسدی

فوق تخصص جراحی پلاستیك، ترمیمی و زیبایی و عضو رسمی انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران. دکتر اسدی در سال 1390 با رتبه چهارم کشوری موفق به اخذ مدرک بورد فوق تخصصی جراحی پلاستیک -ترمیمی و زیبایی شد. وی  از سال 2016 عضو رسمی انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی بین الملل آمریکا (ISAPS) است.

ارسال دیدگاه

مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه