دانستنی هایی در مورد جراحی ماموپلاستی!!!

عمل ماموپلاستی چیست؟ چه کسانی کاندید مناسبی برای این جراحی زیبایی سینه هستند؟ برای پاسخ به تمامی پرسش ها قبل از جراحی ماموپلاستی در این مطلب با ما همراه باشید. 

ماموپلاستی چیست؟

ماموپلاستی نوعی جراحی پلاستیک می باشد که به منظور اصلاح فرم و سایز سینه ها انجام می پذیرد. بعد زیبایی جراحی ماموپلاستی بیشتر مورد توجه می باشد. انواع متفاوتی از جراحی ماموپلاستی وجود دارد. در ادامه ی مبحث به هدف از انجام ماموپلاستی و نتایج حاصل از آن می پردازیم. با ما همراه باشید.

هدف از جراحی سینه چیست؟

جراحی ماموپلاستی بیشتر به منظور اصلاح فرم سینه و تغییر سایز آن صورت می گیرد. عوامل مختلفی مانند: شیردهی، تغييرات وزن، بزرگی سينه ها بصورت ژنتيک و ارثی… ازجمله دلایل مهمی برای انجام جراحی ماموپلاستی می باشند.

جراحی ماموپلاستی شامل دو نوع ماموپلاستی افزایشی و ماموپلاستی کاهنده می باشد.

جراحی ماموپلاستی

جراحی ماموپلاستی

 • ماموپلاستی کاهنده

جراحی کوچک کردن سینه یا همان ماموپلاستی کاهنده مخاطبین زیادی را به خود اختصاص داده است و در زمره ی جراحی های شایع پلاستیک و زیبایی قرار دارد. بسیاری از زنان از بزرگی سینه های خود و فرم آن احساس نارضایتی می کنند.

بزرگ بودن سینه ها عوارض متعددی مانند: گردن درد و احتمال ایجاد دیسک بین مهره ای، احساس ناراحتی در حین ورزش، درماتیت و بثورات پوستی زیر سینه، تحت فشار بودن شانه ها ناشی از فشار بند سوتین، مشکل در یافتن لباس مناسب ( تفاوت سایز بالاتنه و پایین تنه) و….را شامل حال فرد می نماید.

دلایل متعددی باعث بزرگی سینه در زنان می شود. به طور مثال عوامل مهمی مانند: زایمان، شیردهی و یا مسائل ژنتیکی می توانند باعث بزرگ شدن سینه ها در زنان شوند.

خوشبختانه جراحی ماموپلاستی کاهنده می تواند بزرگ بودن سینه ها و عوارض ناشی از آن را برطرف سازد. این جراحی علاوه بر کاهش سایز پستان ها به خوش فرم شدن آن ها نیز کمک شایانی می نماید.

به خاطر داشته باشید جراحی ماموپلاستی کاهنده تنها مخصوص بانوان نیست و در مردانی که دارای سینه های بزرگ می باشند نیز صورت می گیرد. جراحی کوچک کردن سینه ی مردان ژنیکوماستی نام دارد.

 • ماموپلاستی افزایشی

ماموپلاستی افزایشی یا همان جراحی پروتز سینه به افزایش سایز سینه ها و خوش حالت شدن آن ها اطلاق می شود. امروزه بانوان زیادی تمایل به بزرگ کردن سینه های خود با پروتز دارند. این جراحی باعث افزایش اعتماد به نفس آن ها و ارتقا روابط اجتماعی آن ها می شود.

همانطور که در مقاله ی پروتز سینه بیان شده است؛ تناسب اندام یکی از مهم ترین پارامترهای تاثیر گذار در روابط اجتماعی و اعتماد به نفس افراد می باشد.

اشخاصی که قصد جراحی ماموپلاستی افزایشی دارند باید از سلامت جسمانی برخوردار باشند و از جراحی خود انتظارات معقولی داشته باشند.

 • لازم به ذکر است هر دو روش ماموپلاستی افزایشی و کاهنده، می تواند عدم تقارن سینه ها را برطرف نماید.
مراحل جراحی ماموپلاستی

مراحل جراحی ماموپلاستی

دوره نقاهت عمل ماموپلاستی

احساس درد و تورم بعد از جراحی ماموپلاستی امری طبیعی می باشد که به مرور زمان کاهش یافته و از بین می رود. توجه به مراقبت های بعد از ماموپلاستی تاثیر بسیار مهمی در کاهش دوره ی نقاهت و تسریع روند بهبودی دارد.

 • به خاطر داشته باشید علاوه بر تکنیک اجرایی و روش کار جراح فوق تخصص، نحوه ی نگهداری و مراقبت بیمار بعد از عمل ماموپلاستی، نتایج حاصل از جراحی را تحت تاثیر قرار می دهد.

به منظور کاهش دوره ی نقاهت عمل ماموپلاستی به نکات زیر توجه کنید:

 • استفاده از کمپرس یخ طبق تجویز پزشک
 • در هنگام خواب، بالا تنه ی خود را کمی بالاتر قرار دهید تا تورم و التهاب سینه ها کاهش پیدا کند.
 • اجتناب از انجام فعالیت های سنگین در روزهای ابتدایی بعد از جراحی
 • به منظور کاهش تورم، از مصرف نمک پرهیز نمایید.
 • استفاده از سوتین های طبی مخصوص بعد از عمل می تواند جهت کاهش درد و التهاب کمک کننده باشد.
 • گاها بعد از عمل پروتز سینه، نیاز به استفاده از نوار مخصوصی Bra Strap است که؛ کمک می کند پروتز سریعتر در محل مناسب قرار گیرد.
 • به خاطر داشته باشید استعمال دخانیات و مصرف مشروبات الکلی روند بهبودی شما را مختل می کند و در نتیجه ممکن است دوره ی نقاهت طولانی تری را پیش رو داشته باشید.
نتایج حاصل از جراحی ماموپلاستی

نتایج حاصل از جراحی ماموپلاستی

هزینه ماموپلاستی چقدر است؟

هزینه ی این جراحی در طی جلسات مشاوره و بعد از انجام معاینات لازم توسط فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی تعیین و به اطلاع بیمار رسانده می شود. با این حال عوامل مختلفی مانند:

 • نوع جراحی ماموپلاستی (کاهنده یا افزاینده)
 • روش انتخابی برای جراحی ماموپلاستی

و… در تعیین هزینه ی نهایی ماموپلاستی تاثیرگذار هستند.

کلام آخر

اعمال هرگونه تغییر در بافت سینه، نیازمند تبحر و دانش بالای فوق تخصص جراحی پلاستیک می باشد. بنابراین برای انجام جراحی ماموپلاستی (چه کاهنده و چه افزاینده) در انتخاب جراح خود نهایت دقت را مد نظر قرار دهید تا دچار عارضه ی نامطلوبی نشوید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
دکتر محسن اسدی

فوق تخصص جراحی پلاستیك، ترمیمی و زیبایی و عضو رسمی انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران. دکتر اسدی در سال 1390 با رتبه چهارم کشوری موفق به اخذ مدرک بورد فوق تخصصی جراحی پلاستیک -ترمیمی و زیبایی شد. وی  از سال 2016 عضو رسمی انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی بین الملل آمریکا (ISAPS) است.

ارسال دیدگاه

شش + 10 =

مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه
Call Now Buttonتماس با مطب دکتر اسدی