لیپوماتیک بازو چیست؟

لیپوماتیک بازو یکی از روش های موجود برای پیکرتراشی یا کانتورینگ بازو ها است. بخشی از چربی های اضافی بدن در بازو ها تجمع پیدا میکنند و باعث چاقی یا عدم تناسب آن با بالاتنه می شوند. لیپوماتیک بازو از روش های کم خطر و ایمن برای تخلیه چربی بوده و می تواند همراه با لیفت بازو انجام شود. اگر حجیم یا بزرگ بودن بازوهای شما به گونه ای است که برای پوشیدن لباس های دلخواه خود به چالش بر می خورید یا احساس میکنید تناسب اندام مناسبی ندارید، لیپوماتیک بازو می تواند راهکار مناسب و نتیجه بخشی برای شما باشد. این مطلب آگاهی های لازم درباره لیپوماتیک بازو را در اختیار شما قرار خواهد داد…

پیکرتراشی یا کانتورینگ بازو

انباشته شدن چربی های ناخواسته در گذشته عمدتاً مشکلی بود که بیشتر زنان دغدغه آن را داشتند، اما اکنون مردان نیز توجه بیشتری نسبت به اقدامات مربوط به زیبایی و رفع نقص های بدن خود دارند. با این حال، عدم وجود اطلاعات و آگاهی های معتبر و مناسب، به وضوح احساس می شود. 

قبل از هرچیز یادآوری این مورد بسیار مهم است؛ به خاطر داشته باشید که لیپوماتیک در اصل روشی برای کاهش وزن نیست، بلکه راهکاری برای کانتورینگ بدن است. لیپوماتیک بازو، رسوبات موضعی چربی بدن را در بازوها کاهش می دهد و منجر به کانتور کردن یا خوش فرم شدن بازوها خواهد شد.

در طول سالهای اخیر روش های مختلفی برای کانتورینگ بدن یا همان پیکرتراشی به کار گرفته شده اند. برخی از این روش ها جراحی های بزرگ و بعضی دیگر نیز روش های کم تهاجمی تر و به عبارتی جراحی های کوچک هستند. لیپوماتیک یکی از همین انواع به شمار می رود.

لیپوماتیک بازو نسبت به لیپوساکشن سنتی شدت و همینطور خطر کمتری دارد. اما همچنان یک روش جراحی است. برای انجام لیپوماتیک بازو، به برش هایی کوچک نیاز داریم تا بتوان لوله کانولا را از طریق آنها وارد محل مورد نظر کرد. در مورد تمام اقدامات جراحی ، همواره احتمال بروز خطر ها و عوارضی وجود دارد. بنابراین توصیه اکید این است که اقدامات جراحی و زیبایی خود را به جراح فوق تخصص پلاستیک بسپارید.

لیپوماتیک بازو چگونه انجام می شود؟

لیپوماتیک دستگاهی است که در حقیقت عمل رقیق کردن و تخلیه چربی ها توسط آن انجام می شود. در فرآیند تخلیه چربی اضافی بدن لوله های کانولا ارتعاش های فراصوتی (اینفراسونیک) را در بافت های چربی منتشر کرده و به این ترتیب بافت های چربی را خورد و رقیق می کند. در لیپوماتیک برای آب کردن چربی ها از حرارت استفاده نمی شود، به همین دلیل بافت چربی هیچ آسیبی ندیده و امکان تزریق و انتقال دوباره آن به بدن و در ناحیه هایی که نیاز به حجم دهی دارند، وجود دارد. هدف از رفع چربی با لیپوماتیک کاهش وزن و لاغری نیست بلکه فرم دادن به بدن است. این اقدام با دستگاه لیپوماتیک مورد تایید FDA انجام می شود. اگرچه نتیجه بعد از بهبودی پس از عمل به وضوح دیده می شود، اما برای مشاهده نتیجه واقعی بهتر لازم است 2 تا 3 ماه صبوری کنید.  لیپوماتیک بازو نسبت به سایر روش ها، موثر تر بوده و البته مزایای بیشتری هم دارد.

روش های کوچک کردن بازو

برای کوچک کردن بازو از لیپوساکشن و لیپوماتیک می توان بهره برد. عمل لیپوساکشن نسبت به لیپوماتیک برای جراح و بیمار کمی دشوار تر است. ضمن اینکه امکان استفاده از چربی های خارج شده وجود ندارد. 

جراحی لیپوماتیک بازو نسبتا راحت تر است و از ایمنی بالاتری برای بیمار نیز برخوردار است. 

با این حال لیپوماتیک به درمان افتادگی و شل شدن عضلات و پوست بازو و ترک های پوستی کمکی نخواهد کرد. اگر این مشکلات را نیز دارید، ممکن است پیشنهاد جراح به شما، انجام همزمان لیپوماتیک بازو و لیفت بازو باشد.

تفاوت  لیپوماتیک بازو و لیفت بازو

لیپوساکشن و لیفت بازو دو گزینه برای اصلاح جراحی ناهنجاری های بازو هستند. یکی روی حذف چربی تمرکز می کند در حالی که دیگری روی برداشت پوست اضافی و بهبود ظاهر آن متمرکز است. گاهی اوقات، این دو روش به طور همزمان برای دستیابی به نتیجه مطلوب تر انجام می شوند.

لیپوماتیک بازوها به تنهایی، مناسب بیمارانی است که دارای مقدار زیادی چربی درقسمت بازو ها هستند اما رنگ و انسجام پوست آنها در وضعیت خوبی قرار دارد.در نتیجه بعد از تخلیه چربی،  پوست اضافی و شل در کار نخواهد بود( معمولاً برای بیماران نسبتاً جوان‌تری است که وزن زیادی از دست نداده‌اند). 

لیفت بازو یا براکیوپلاستی معمولاً برای بیمارانی انجام می شود که وزن زیادی از دست داده اند وعلاوه بر شل شدن بازوها پوست اضافی روی بازوهای خود دارند. 

در مواردی که بیمار هم دارای چربی اضافه و هم افتادگی پوست است، طبق صلاحدید جراح می توان هر دو روش را با هم ادغام نمود.

فواید جراحی لیپوماتیک بازو

اگر بخواهیم به طور مختصر به فواید و مزایای لیپوماتیک بازو اشاره کنیم، می توانیم موارد زیر را عنوان نماییم:

  • لیپوماتیک به طور کلی  به افزایش تولید کلاژن کمک می کند. در نتیجه بعد از آن، افتادگی در قسمت جراحی شده ایجاد نخواهد شد.
  • از آنجایی که فرآیند حذف چربی در لیپوماتیک با کانولا انجام می شود، جای برش ها کوچک و در نتیجه، احتمال ادم و کبودی بسیار کم است.
  • لیپوماتیک بازو در مدت زمان بسیار کوتاهی انجام شده و نتیجه آن بلافاصله بعد از جراحی قابل مشاهده است.
  • امکان استفاده دوباره از چربی ها (ترنسفر چربی به سایر نقاط بدن) وجود دارد.
  • عملکرد دستگاه لیپوماتیک به شکلی است که هیچ آسیبی به رگ ها و رشته های عصبی وارد نمی کند.
  • دوره نقاهت بعد از لیپوماتیک بسیار کوتاه بوده و می توان گفت که خطر و عوارض جانبی برای بیمار به دنبال ندارد.
  • درصورتی که بعد از لیپوماتیک بازو به تغذیه و رژیم غذایی خود توجه داشته باشید و از اضافه وزن جلوگیری کنید، نتیجه آن دائمی خواهد بود.

لیپوماتیک بازو چه عوارضی دارد؟

لیپوماتیک بازو را می توان یک اقدام بدون خطر و عوارض جانبی در نظر گرفت. با این حال موارد زیر از عوارض طبیعی و نرمالی است که احتمالا بیمار با آنها مواجه می شود:

  • التهاب و تورم

برای انجام جراحی لیپوماتیک، جراح سلول های چربی را با استفاده از لوله ای به نام کانولا خرد می کند. ویژگی خاص جراحی لیپوماتیک این است که از لرزش برای تجزیه سلول های چربی استفاده می کند.اگرچه این ارتعاشات باعث می شود که سلول های چربی، بدن را بدون درد و خونریزی ترک کنند، اما این ارتعاشات روی سلول های چربی و سلول های اطراف اثر می گذارد. سلول های اطراف سلول های چربی پس از عمل، در نتیجه این ارتعاش متورم می شوند. 

  • درد

مقداری احساس درد بعد از لیپوماتیک امری کاملا طبیعی است و در صورت نیاز جراح با استفاده از داروهای مسکن، از شدت آن کم خواهد کرد. در نهایت چند روز پس از جراحی، احساس درد برطرف خواهد شد.

  • قرمزی یا کبودی

ممکن است در ناحیه برش ها یا اطراف آن ها، دوست کمی دچار قرمزی یا کبودی شود. این عارضه نیز در صورت رخ دادن، تا چند روز بعد از لیپوماتیک برطرف خواهد شد.

به طور کلی، اقدامات جراحی عوارضی عادی را به همراه دارند که اگر به یک جراح فوق تخصص پلاستیک با تجربه مراجعه کرده باشید، به راحتی می توانید آن ها را کنترل کرده و پشت سر بگذارید. همچنین می توانید اطمینان داشته باشید که عوارض دیگر مثل عدم تقارن بازوها، ناهمواری سطح پوست و یا باقی ماندن جای زخم ها را تجربه نخواهید کرد.

دکتر محسن اسدی

فوق تخصص جراحی پلاستیك، ترمیمی و زیبایی و عضو رسمی انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران. دکتر اسدی در سال 1390 با رتبه چهارم کشوری موفق به اخذ مدرک بورد فوق تخصصی جراحی پلاستیک -ترمیمی و زیبایی شد. وی  از سال 2016 عضو رسمی انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی بین الملل آمریکا (ISAPS) است.

ارسال دیدگاه

مدت زمان مطالعه ۷ دقیقه