عوارض پروتز سینه

آیا درباره عوارض پروتز مطالب نگران کننده ای خوانده یا شنیده اید؟! چقدر درباره درستی یا نادرستی این مطالب مطمئن هستید؟!

همه کسانی که قصد دارند عمل پروتز سینه را انجام دهند، داستان مخصوص به خود را دارند. ممکن است فردی به دلیل اینکه از ابتدا و به دلایل ژنتیکی دارای سینه های تخت و کوچک بوده برای زیبایی بیشتر اندام خود بخواهد پروتز سینه انجام دهد و یا فردی دیگر به دلیل اینکه یکی یا هر دو سینه خود را به دلیل سرطان از دست داده است، در صدد انجام پروتز سینه باشد. فارغ از قصد و هدف افراد از انجام این عمل، عوارض پروتز را نباید نادیده گرفت. همراه با هر عمل جراحی، همواره احتمال بروز ریسک و عوارض جانبی نیز وجود دارد. درباره عمل های زیبایی، این موارد را باید بیشتر جدی گرفت؛ زیرا تهدیدی هم برای سلامتی و هم برای زیبایی محسوب می شوند.
البته این به معنای آن نیست که باید از انجام پروتز سینه خودداری شود؛ بلکه توصیه ای است تا آگاهی لازم را در اختیار زیباجویان قرار دهد که جراحی خود را با کمترین خطر ها و عوارض جانبی به انجام برسانند.

عوارض جانبی پروتز سینه چه مواردی هستند؟

در روند جراحی پروتز سینه، بطور معمول یک برش ۴ تا ۵ سانتیمتری در زیر سینه ایجاد میشود و پروتز داخل سینه قرار داده میشود. بنابراین بدن برای بهبودی و تطبیق یافتن با تغییر جدید، نیاز به زمان دارد. در طول این مدت، احتمال بروز عوارض  زیر برای فرد وجود دارد:

عوارض كوتاه مدت شايع

١- درد که البته معمولا یک تا دو روز اول بعد از عمل بیشتر است
٢- احساس فشار و سفتی در قفسه سینه و بافت سینه ها
٣- تورم و یا کبودی در قسمت فوقانی و یا بین سینه ها
 
این عوارض موقت هستنند و تا پایان دوران نقاهت بهبود پیدا خواهند کرد؛ با اینحال مدت زمان تجربه آنها، در افراد متفاوت با هم فرق می کند. برای مثال یک فرد ممکن است تا چند هفته پس از جراحی احساس سفتی را تجربه کند.

عوارض جدی تر كوتاه مدت

١-هماتوم و تجمع خون : كه اگر در حال پیشرفت و افزاینده بود باید در اتاق عمل تخلیه شود. معمولا در این موارد نیاز به تعویض پروتز نیست.
۲- سرومای پیشرونده: تجمع خونابه و مایع سروزی که معمولا خودبخود برطرف میشود ولی اگر خیلی زیاد باشد نیاز به تخلیه در اتاق عمل میباشد.
۳- عفونت ناشی از پروتز: گرچه بسیار نادر است ولی اگر اتفاق بیفتد حتما باید پروتز خارج شود.

عوارض پروتز سینه در بلند مدت

این عوارض معمولا بعد از پنج سال ممکن است اتفاق بیفتد:

۱- انقباض کپسولی؛ بافت اسکار (کپسول) که در اطراف پروتز ایجاد شده و باعث فشرده شدن پروتز می گردد.اگر این کپسول ضخیم باشد و باعث تغییر حالت سینه شود و سینه را دفورمه کند، باید پروتز تعویض شود و کپسول خارج شود.


۲- پارگی پروتز ها  و نشت محتویات داخل آنها: این عارضه در پروتزهای نسل جدید بندرت اتفاق میفتد و در صورت بوجود آمدن آن هیچ خطر جدی پیش نمی آید ولی باید پروتز در اولین فرصت تعویض شود.


۳-لنفوم سلول بزرگ آناپلاستیک مرتبط با پروتز پستان (BIA-ALCL)؛ نوعی لنفوم غیر هوچکین (سرطان سیستم ایمنی)که موارد نادر آن اخیرا در برخی پروتز های نسل قدیم با جدار ضخیم ( ماکروتکسچر) گزارش شده است. درمان آن هم خارج کردن و تعویض پروتز میباشد.

۴- چرخش پروتز ها درون سینه: عارضه نادری است و بیشتر در پروتزهای قطره اشکی و یا smooth اتفاق می افتد.

توصیه اکید ما این است که تمامی اعمال جراحی زیبایی توسط جراحان فوق تخصص پلاستیک و زیبایی انجام شود بنابراین مراجعه به بهترین جراح پروتز سینه در تهران الزامی است. قطعا جراح فوق تخصص با علم و تجربه و آگاهی که دارد بخوبی از عهده اصلاح هرگونه عارضه احتمالی بر می آید.

دکتر محسن اسدی

فوق تخصص جراحی پلاستیك، ترمیمی و زیبایی و عضو رسمی انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران. دکتر اسدی در سال 1390 با رتبه چهارم کشوری موفق به اخذ مدرک بورد فوق تخصصی جراحی پلاستیک -ترمیمی و زیبایی شد. وی  از سال 2016 عضو رسمی انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی بین الملل آمریکا (ISAPS) است.

ارسال دیدگاه

مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه