عوارض ابدومینوپلاستی

در رابطه با عوارض و خطرات عمل جراحی ابدومینوپلاستی که یکی از عمل‌های جراحی زیبایی پرطرفدار است که نتایج فوق العاده‌ به همراه تاثیر بسزایی در تناسب اندام و زیبایی برای خانم‌ها دارد، می توان گفت این یکی از عمل‌های جراحی پرخطر در جراحی پلاستیک و زیبایی هم قلمداد می‌شود. اگر کاندید مناسبی برای جراحی زیبایی شکم نباشید، این عامل ممکن است منجر به عوارض خطرناک و کشنده ای برای فرد شود.

خطرناک ترین عوارض ابدومینوپلاستی چه زمان بروز پیدا می کند؟

این مورد به شاخص توده بدنی فرد مربوط است. در صورتی که متقاضی نسبت قد و وزن متناسبی داشته باشد یا به صورت دقیق تر، BMI (نسبت وزن تقسیم بر قد به توان دو) مناسبی داشته باشد، می تواند از مزایای این جراحی ابدومینوپلاستی بهره ببرد. اما در صورتی که شاخص توده بدنی بیشتر از ۳۵ باشد، ممکن است خطرناک باشد. در این موارد ابتدا باید کاهش وزن با روش‌های دیگر انجام شود و بعد از اینکه بیمار به وزن مناسب رسید، می توان در خصوص انجام جراحی ابدومینوپلاستی و یا پیکرتراشی به نتیجه رسید.

مرگ در اثر ابدومینوپلاستی

نسبت ایده آل بی ام ای برای عمل ابدومینوپلاستی بی ام ای زیر 30 است. افرادی که شاخص توده بدنی آن ها بالای ۳۵ است، با انجام این جراحی زیبایی عملاً به استقبال خطر میروند و احتمالا عوارض متعدد و ناگواری را تجربه می کنند.

عوارض جراحی زیبایی شکم

مهمترین عوارض ابدومینوپلاستی

عوارض کوتاه مدت و بلند مدت ابدومینوپلاستی شامل مواردی است که در ادامه مقاله به آن خواهیم پرداخت:

آمبولی
نگران کننده‌ترین عارضه عمل جراحی ابدومینوپلاستی، عارضه آمبولی است. گرچه این عارضه نادر هست ولی از آنجایی که خطر مرگ را در پی دارد، نمی توان آن را نادیده گرفت. آمبولی معمولاً به دلیل لخته شدن خون در اندام تحتانی و پاها اتفاق می‌افتد و هرچه بیمار وزن بیشتری داشته باشد، احتمال بروز آمبولی بیشتر خواهد بود.

هماتوم
عارضه دیگر ابدومینوپلاستی هماتوم (تجمع خون و یا خونریزی ) هست که اگر اتفاق بیفتد و شدید و پیشرونده باشد، در ۲۴ ساعت اول و یا ۴۸ ساعت اول بعد از جراحی حتماً لازم است که بیمار به اتاق عمل منتقل شده و رگ‌های خونریزی دهنده کنترل شود و مجدداً ترمیم انجام شود. البته این درمان درصورتی موثر است که به موقع تشخیص داده شود. چون در صورت تشخیص دیر هنگام بیمار خون زیادی از دست می دهد و این امر می تواند خطرات جدی تری را به دنبال داشته باشد.

نکروز
نکروز یکی از عارضه های ابدومینوپلاستی است. این عارضه به این علت است که خونرسانی به بخشی از پوست به درستی انجام نمی شود به این ترتیب رنگ بخشی از پوست سیاه می شود که لازم است حتما در صورتی که قابل ترمیم نباشد ، برداشته شود.
نکروز زمانی اتفاق می افتد که دو لبه پوست، با کشش و فشار زیاد به هم بخیه می شود. بنابراین معمولا زمانی اتفاق می افتد که جراح در طی انجام جراحی بخش وسیعی از پوست را بر می دارد.

یکی ازدلایل مهم در خصوص بروز نکروز، سیگاری بودن بیمار است. بنابراین در صورتی که فرد دخانیات مصرف می کند، احتمال بروز این عارضه بالا می رود. به همین دلیل توصیه می شود در هر شرایطی، مصرف دخانیات حداقل از دو هفته قبل از جراحی متوقف شود.
در صورتی که نکروز اتفاق بیفتد، لازم است بخشی از پوست نکروز شده در اتاق عمل برداشته شده و جراح به بافت سالم برسد. بعد ترمیم با فاصله چند هفته ‌ای انجام می شود. روش های ترمیم بافت به نسبت شدت نکروز می تواند متفاوت باشد.
این می تواند شامل یک ترمیم ساده و یا درمان های پیچیده نظیر استفاده از گرافت در اتاق عمل باشد.

عفونت
اگرچه بروز عفونت بعد از ابدومینوپلاستی از عوارض نادر است اما نمی توان بروز آن را نادیده گرفت. در صورت بروز آبسه و یا عفونت در محل شکم بعد از جراحی نیاز به تخلیه وجود دارد. به احتمال زیاد فرد بعد از آن نیاز به دریافت آنتی بیوتیک های وریدی خواهد داشت.

عوارض کم خطر ابدومینوپلاستی

برخی از این عوارض، مواردی هستند که کمتر نگران کننده هستند و خطر جانی ندارند. سروما یکی از این اختلالات است که به تجمع مایع و آب میان بافتی در زیر پوست گفته می شود و معمولا بی خطر است. درمان سروما به وسیله تخلیه با سوزن و با سرنگ انجام می شود. جراح بعد از عمل در صورت بروز این عارضه می تواند این کار را در مطب انجام دهد و همچنین ممکن است که تخلیه نیاز به تکرار داشته باشد و معمولاً با همین اقدامات درمان به طور کامل انجام می شود

سخن اخر

در متن مقاله به عوارض ابدومینوپلاستی اشاره کردیم. درد، کبودی و تورم بعد از جراحی ابدومینوپلاستی از عوارض عادی و کوتاه مدت است که با مصرف دارو و رعایت مراقبت های بعد از جراحی کنترل می شود. توجه داشته باشید درد بعد از ابدومینوپلاستی قابل تحمل بوده و بروز درد زیاد ممکن است ناشی از عوارض دیگر نظیر عفونت و یا هماتوم باشد. بنابراین در این موارد، دخالت های پزشکی در سریع ترین زمان ممکن الزامی خواهد بود.

دکتر محسن اسدی

فوق تخصص جراحی پلاستیك، ترمیمی و زیبایی و عضو رسمی انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران. دکتر اسدی در سال 1390 با رتبه چهارم کشوری موفق به اخذ مدرک بورد فوق تخصصی جراحی پلاستیک -ترمیمی و زیبایی شد. وی  از سال 2016 عضو رسمی انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی بین الملل آمریکا (ISAPS) است.

ارسال دیدگاه

مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه