جراحی لیپوماتیک

داشتن اندامی زیبا برای همه افراد از دیرباز اهمیت داشته است. انسان ها همیشه سعی داشته اند تا با توجه به معیارهای فرهنگی، اندام خود را مطابقت دهند. با پیشرفت علم پزشکی، افراد دریافتند که زیبایی و سلامت در داشتن اندامی بدون چربی خلاصه می شود. به همین دلیل ورزش و رژیم غذایی در عادت های زندگی زنان و مردان قرار گرفت. اما برخی از افراد با وجود دنبال کردن رژیم و ورزش نتوانستند چربی های اضافه خود را از بین ببرند. به همین دلیل، بهترین جراحان پلاستیک تکنیک و دستگاه هایی را ابداع کردند تا با کمک جراحی لیپوماتیک بتوانند این مشکل را رفع کنند. جراحی لیپوماتیک یکی از همین روش ها است که اندامی ایده آل را برای فرد به وجود می آورد. اما این متد حذف چربی چیست و چگونه عمل می کند؟ اگر شما هم به دنبال یافتن پاسخ این پرسش ها هستید، با ما در این مطلب همراه باشید.

جراحی لیپوماتیک چیست؟

احتمالاً شما هم تا به حال واژه پیکرتراشی یا بادی کانتورینگ (Body Contouring) یا اندام ساعت شنی به گوشتان خورده است. پیکرتراشی اصطلاحی برای انواع روش هایی است که فوق تخصص پلاستیک و زیبایی به کمک جراحی و با استفاده از دستگاه های گوناگون، به رفع چربی بدن و شکل دادن به آن می پردازد. در این روش از دستگاه های گوناگونی استفاده می شود که هر یک عملکرد خاص خود را دارند. جراحی لیپوماتیک درواقع یکی از روش های پیکرتراشی است. دستگاه اولترازد، لیپولیز، لیپوساکشن، بادی جت و لیپوماتیک از جمله دستگاه های لاغری موضعی محسوب می شوند که به کمک جدیدترین تکنیک ها به حذف چربی های اضافه پوست می پردازند. در این مطلب تصمیم داریم تا به بررسی جراحی پیکرتراشی با استفاده از دستگاه لیپوماتیک بپردازیم.

بهترین جراح لیپوماتیک در تهران

بهترین جراح راهنمایی های لازم را در خصوص نحوه جراحی را ارائه میدهد.

اقدامات بعد از عمل لیپوماتیک

راعایت اقدامات و مراقبت های بعد از عمل به فرد در راستای کسب نتیجه موثر کمک می کند.

لیپوماتیک ران

برای کاهش حجم ران جراحی لیپوماتیک یکی از بهترین راهکار های ارائه شده را معرفی می کند.

هدف اصلی از انجام جراحی لیپوماتیک چیست؟

لیپوماتیک (Lipomatic) نام یکی از جدیدترین تکنولوژی های پزشکی است که به کمک آن جراح پلاستیک، چربی های قسمت های مختلف بدن از جمله شکم و پهلو، ران ها، سینه، بازو و غبغب را با کم ترین میزان تهاجم حذف می کند. به کمک این جراحی می توان به اندام ساعت شنی، که این روزها طرفداران زیادی پیدا کرده، دست یافت. به بیان دیگر، لیپوماتیک نام یکی از دستگاه هایی است که بر مبنای لیپوساکشن عمل می کند و به خارج کردن چربی های زائد کمک می نماید.

✅ لیپوماتیک به کاهش وزن فرد کمک نمی کند بلکه به رفع چربی های موضعی می پردازد.

نحوه انجام لیپوماتیک چگونه است؟

جراحی لیپوماتیک بهترین راه برای از بین بردن توده های چربی است که در زیر پوست سفت شده اند و فرد با ورزش و عادت های غذایی نمی تواند آن را از بین ببرد.

 1. جراحی لیپوماتیک هم با بیهوشی کامل و هم با بی حسی موضعی قابل انجام است که این امر بستگی به نظر جراح و متخصص بیهوشی و تمایل بیمار دارد؛ ولی نکته مهم این است که حتما بایستی در اتاق عمل مجهز و با حضور متخصص بیهوشی در بیمارستان و یا مراکز جراحی مجاز انجام شود و هرگز نباید داخل مطب اقدام به این کار کرد.
 2. بعد از تزریق بی حسی در محل هایی که پیش تر توسط جراح لیپوماتیک کانتور شده اند، منفذهای بسیار ریز به قطر 2 الی 5 میلیمتر ایجاد می شود.
 3. کانولا (لوله های بسیار باریک) همراه با مایع بی حسی (که برای جلوگیری از خونریزی است) از طریق منفذهای ایجاد شده، وارد موضع می شود.
 4. کانول در جهت های مختلف و با حرکت های عقب جلو، عمود بر هم و گردش سه بعدی بافت و همچنین با امواجی با فرکانس کمتر از 20 هرتز بافت چربی را به ارتعاش در می آورد و به کمک این ارتعاش های یکنواخت، چربی را به ذرات ریز تبدیل می کند.
 5. در پایان، مایع بی حسی با چربی های ریز شده بیرون آورده می شود.

جراحی لیپوماتیک عمل دقیق و حساسی است که نیاز به مهارت و ظرافت زیاد جراح پلاستیک دارد.

00:55
truncate dir-rtl

آیا نتیجه لیپوماتیک دائمی است؟

مزایای جراحی لیپوماتیک چیست؟

از مهم ترین مزایای عمل لیپوماتیک می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. روشی کم خطر و کم عارضه است؛
 2. کانولای مورد استفاده بسیار کوچک است و همین دقت عمل را بالا می برد؛
 3. ارتعاشات جراحی یکنواخت است؛
 4. هیچ گونه جای زخم یا اسکاری بعد عمل باقی نمی ماند؛
 5. دوران نقاهت کوتاهی دارد؛
 6. افزایش اعتماد به نفس را به همراه دارد؛
 7. احتمال بروز عفونت در آن بسیار کم است؛
 8. همزمان با این عمل، امکان تزریق چربی خارج شده به نواحی که کمبود حجم دارند (باسن ، سینه، صورت و …) وجود دارد.
 9. دستگاه ایمنی بالایی دارد و به بافت بدن و رگ ها آسیبی وارد نمی کند؛
 10. به کاهش سایز و حذف چربی کمک می کند.

جراحی لیپوماتیک برای چه افرادی مناسب است؟

 • لاغری موضعی با لیپوماتیک و رفع چربی های اضافه بدن به کمک این روش برای افراد زیر توصیه می شود:
 • افرادی که با وجود داشتن وزن مناسب، در بخش هایی از بدن با مشکل چربی اضافه مواجهند؛ چربی هایی که با ورزش و رژیم نیز از بین نرفته اند؛
 • افرادی که خاصیت ارتجاعی پوست آن ها (الاستیسیته پوست) و بافت عضلانی آن ها مناسب است و پوست اضافه و افتاده ندارند؛
 • افرادی که از نظر سلامت در وضعیت خوبی قرار دارند؛
 • افراد بالای 18 سال؛
 • افرادی که توقع صحیح و مناسبی از این جراحی دارند.
افراد نامناسب برای لیپوماتیک

چه کسانی نمی توانند جراحی لیپوماتیک انجام دهند؟

انجام عمل لیپوماتیک برای افراد زیر توصیه نمی شود:

 • افرادی که به دلیل کاهش وزن شدید، دچار افتادگی و شل شدگی پوست شده اند و عضلات مناسبی ندارند. لیپوماتیک به زیبایی اندام این افراد کمک نمی کند؛
 • افرادی که به بیماری های خاصی مبتلا هستند یا سلامت جسمی خوبی ندارند؛
 • افرادی که به دلیل ابتلا به بیماری داروهای رقیق کننده خون یا ضد انعقاد خون مصرف می کنند؛
 • افرادی که تصمیم دارند تا با لیپوماتیک، وزن خود را کاهش دهند. این روش برای کاهش وزن نیست و فقط چربی ها را حذف می کند؛
 • افراد با وزن بالا و به عبارت دقیق تر افراد دارای BMI بالا نباید لیپوماتیک انجام دهند.

اگر داروی خاصی مصرف می کنید یا به بیماری خاصی مبتلا هستید، حتماً در جلسه مشاوره لیپوماتیک، جراح را از این موضوع آگاه کنید.

عمل لیپوماتیک برای کدام قسمت های بدن انجام می شود؟

پیکرتراشی با لیپوماتیک برای قسمت های زیر قابل انجام است:

 • ران
 • بازو
 • گونه
 • شکم
 • پهلو
 • غبغب
 • باسن
 • سینه
قسمت های مختلف لیپوماتیک بدن

آیا جراحی لیپوماتیک خطرناک است؟

همانطور که گفتیم جراحی لیپوماتیک یکی از عمل های جراحی با ایمنی بالاست که با حداقل تهاجم انجام می شود. این جراحی اگر توسط فوق تخصص جراحی زیبایی و پلاستیک انجام شود، هیچ گونه خطر و عوارض جدی نخواهد داشت. البته این جراحی مانند سایر عمل های زیبایی مانند جراحی بینی، جراحی سینه و … عوارض جانبی موقت دارد که عبارتند از:

 • حساسیت به داروهای بی حسی؛
 • کبودی موقت؛
 • ورم و التهاب؛
 • تغییر رنگ پوست به صورت موقت.

البته این تنها در صورتی است که یک متخصص حرفه ای و ماهر عمل لیپوماتیک را انجام دهد. این جراحی زیبایی اگر توسط غیرمتخصص انجام شود، می تواند خطرات بسیار زیادی داشته باشد که آسیب جدی به سلامت و حیات فرد وارد آورد؛ از جمله:

 • عفونت شدید؛
 • آمبولی؛
 • پارگی رگ ها؛
 • بروز سوختگی پوست ناشی از اصطکاک و ارتعاش کانولا؛
 • درد و خونریزی طولانی مدت؛
 • باقی ماندن اسکار.

همان طور که ملاحظه نمودید، جراحی لیپوماتیک نیاز به دقت و ظرافت جراح دارد و اگر جراح تسلط کامل به این عمل زیبایی نداشته باشد، مشکلات جبران ناپذیری برای سلامت فرد به وجود خواهد آمد. به همین دلیل، باید گفت که مهم ترین مرحله در انجام این جراحی تحقیق و بررسی کامل برای انتخاب بهترین جراح لیپوماتیک است. بررسی کامل نمونه کارهای پزشک در شبکه های اجتماعی و مراجعه حضوری برای بررسی نمونه کارها گام مهم و ضروری برای انجام این عمل است. انتخاب یک جراح خوب لیپوماتیک در شهرهای بزرگی مانند تهران که تعداد پزشکان زیاد است، کار دشواری است. با در نظر گرفتن ویژگی های زیر می توانید یک جراح خوب لیپوماتیک را انتخاب کنید:

در این مطلب به بررسی کامل موضوع جراحی لیپوماتیک و نحوه انجام آن پرداختیم و با مزایا و معایب آن آشنا شدیم. این یک اقدام نیمه تهاجمی برای رسیدن به تناسب اندام است. این جراحی زیبایی اگرچه عمل سخت و دشوار و دردناکی نیست اما مراجعه به بهترین جراح از اهمیت بالایی برخوردار است و به نتیجه مناسب عمل کمک می کند.

دکتر محسن اسدی

فوق تخصص جراحی پلاستیك، ترمیمی و زیبایی و عضو رسمی انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران. دکتر اسدی در سال 1390 با رتبه چهارم کشوری موفق به اخذ مدرک بورد فوق تخصصی جراحی پلاستیک -ترمیمی و زیبایی شد. وی  از سال 2016 عضو رسمی انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی بین الملل آمریکا (ISAPS) است.

ارسال دیدگاه

مدت زمان مطالعه ۸ دقیقه