جراحی ترمیمی یا ثانویه بینی چگونه است؟

مدت زمان مطالعه 6 دقیقه

به طور کلی جراحی ترمیمی بینی به دو گروه کلی تقسیم بندی می شود که در ادامه به شرح هر یک پرداخته می شود:

گروه اول: شامل مواردی است که بیماری در اثر یک حادثه یا سانحه دچار نقص در تمام یا قسمتی از بافت بینی خود شده و نیاز به ترمیم و بازسازی بینی دارد که جراح پلاستیک اقدام به ترمیم یا بازسازی بافت بینی می کند که نیازمند عمل های جراحی متعدد و پیچیده ای است.

گروه دوم: عمل های ترمیمی بینی که شایع تر و مصطلح تر است به معنی عمل ثانویه یا رتوش بینی می باشد. این شامل مواردی است که یک فردی یک بار عمل جراحی زیبایی بینی را انجام داده و حال به دلایلی از فرم بینی و عملکرد بینی خود ناراضی است و احساس می کند نیاز به عمل جراحی ترمیمی بینی دارد.

مطلبی که در این مقاله قصد داریم راجع به آن توضیح دهیم، فرم دوم یعنی عمل ترمیمی بینی یا عمل ثانویه یا رتوش بینی است.

چه کسانی نیاز به جراحی ترمیمی بینی دارند؟

به دلایل مختلفی بیماران محترم ممکن است بعد از عمل زیبایی بینی احساس کنند نیاز به عمل ثانویه یا رتوش بینی دارند و از فرم بینی خود ناراضی هستند.

یکی از شایع ترین دلایل آن می تواند وجود انحراف در تیغه بینی باشد گاها بیماران ممکن است احساس کنند قبل از عمل هیج نوع انحرافی وجود نداشته و بعد از عمل دچار انحراف تیغه بینی شده اند.

دلیل دومی که بیماران محترم متقاضی عمل ترمیمی بینی هستند وجود یک قوز یا برجستگی در پشت بینی است و تمایل دارند آن برجستگی کاملا برطرف شود.

دلیل سوم به عکس این حالت است. ممکن است تیغه بینی کاملا دچار فرو رفتگی شده باشد یا به اصطلاح Saddle  یا زین اسبی شده باشد.

چهارمین دلیلی که بیماران ممکن است برای رتوش بینی مراجعه کنند، فرورفتگی غضروف های کناری بینی است به خصوص هنگام تنفس که به اصطلاح حالت Pinch یا گیره ای پیدا می کند.

پنجمین دلیل به خاطر عدم تقارن سوراخ های بینی است که این جزء شایع ترین مواردی است که بیماران بعد از عمل معمولا نسبت به آن حساس می شوند.

دلیل ششم ممکن است برجسته بودن و بزرگ بودن نوک بینی باشد و هفتیمن دلیل ممکن است افتادگی نوک بینی باشد.

مواردی که اشاره شد شایع ترین مواردی است که بیماران محترم ممکن است برای رتوش یا عمل ترمیمی بینی به جراح پلاستیک و زیبایی خود یا جراح دیگری مراجعه کنند و گذشته از اینها ممکن است بیمار علاوه بر مشکل ظاهری مشکل تنفسی نیز داشته باشد که تصور کند بخاطر عمل جراحی بینی برایش پیش آمده.

 

نکات بسیار مهم در رابطه با عمل جراحی بینی ترمیمی

  • موضوعی که از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است و لازم است بر روی آن تاکید زیادی شود و می تواند راجع به تمام اعمال جراحی زیبایی در نواحی مختلف بدن عمومیت داشته باشد این است که زیبایی یک مفهوم کاملا نسبی می باشد و از دید هر فردی ممکن است متفاوت باشد.
  • نکته مهم تر اینکه به هیچ وجه نتیجه عمل خود را از روی عکس با اشخاص دیگر مقایسه نکنید. بسیاری از عکس هایی که بیماران ملاحظه می کنند و با نتیجه عمل خود مقایسه می کنند، عکس های دستکاری شده یا رتوش شده با آرایش و میکاپ و از زاویای خاصی ممکن است گرفته شده باشد که بیشتر جنبه هنری دارد تا جنبه علمی یا واقعی. بنابراین به هیچ وجه خودتان و نتیجه عمل خود را با دیگران مقایسه نکنید.
  • بینی یک بافت کاملا دینامیک است و از سلول های زنده تشکیل شده و به مرور زمان دچار تغییراتی خواهد شد، بنابراین بعد از عمل جراحی تا رسیدن به نتیجه نهایی و قطعی حداقل بین 6 ماه تا 18 باید صبر کرد و نمی توان به سرعت بعد از عمل جراحی بینی قضاوت کرد که آیا این فرم بینی فرم نهایی آن هست یا خیر.
  • بسیاری از ایراداتی که بیماران ممکن است در روزها و هفته های اول بعد از جراحی متوجه آن شوند با مرور زمان و فروکش کردن تورم بینی و فرم گرفتن بینی برطرف می شود و به هیچ وجه نیاز به عمل مجدد ندارد.
  • از دلایلی که در مطالب فوق عنوان شد که بیماران محترم برای ترمیم بینی مراجعه می کنند برخی از آنها با یک اقدام جزئی و سرپایی برطرف می شود و یک سری از آنها هیچ اقدامی نیاز ندارند و باید صبر کرد.
  • اما برخی دیگر ممکن است به عمل های جراحی پیچیده و مشکل تری نیاز داشته باشند و برخی دیگر نیاز به برداشتن غضروف از پشت گوش و یا حتی برداشتن غضروف دنده نیاز داشته باشند که عمل های مشکل و پیچیده تری هستند.

توصیه های کلی به بیماران در رابطه با جراحی بینی ثانویه

توصیه های کلی که می توان به بیماران داشت این است که اصولا به صورت استاندارد جهانی بین 10 تا 15 درصد عمل های جراحی بینی می تواند نیاز به عمل های ثانویه یا رتوش داشته باشند و این یک مساله غیر عادی نیست اما برای عمل جراحی ترمیمی بینی هیچ گاه عجله نکنید و اصرار و پافشاری بیش از اندازه به جراح خود نداشته باشید.

بهتر است برای انجام جراحی ترمیمی بینی حتما به جراح اولیه خود مراجعه کنید و به توصیه های وی گوش دهید و اگر به دلایلی جراح خودتان، انجام عمل ترمیمی بینی را نپذیرفت و شما نیاز دارید که حتما عمل ترمیمی را انجام دهید می توانید از جراحان پلاستیک و زیبایی دیگری مشورت بگیرید. اما تحت هیچ شرایطی به نظرات غیر حرفه ای دیگران توجه نکنید.

برای جراحی بینی ترمیمی باید به جراح خودمان مراجعه کنیم؟

اگر برای ترمیم بینی به جراح خودتان مراجعه کنید 2 مزیت وجود دارد:

  • از نظر هزینه ای به نفع بیمار خواهد بود و طبیعتا هزینه کمتری را باید پرداخت کند.
  • جراح اولیه خود اشراف کامل بر اقداماتی که بر روی بینی انجام داده، دارد و اگر ایرادی وجود دارد بهتر می تواند برطرف کند.
بیشتر بخوانید
جراحی باز بینی بهتر است یا بسته؟

اما اگر به هر دلیلی تصمیم ندارید که به پزشک خود مراجعه کنید، حتماً با تحقیق بهترین جراح بینی تهران را برای عمل ترمیمی انتخاب کنید.

سخن آخر

در آخر مطلبی که لازم است بر روی آن تاکید شود این است که گرچه کمال گرایی و ایده آل گرایی بسیار خوب و مطلوب است و تقریبا همه افراد به دنبال آن هستند اما اگر تحمل نتایج کمتر از ایده آل را بیماران نداشته باشند ترجیحا نباید اقدام به انجام عمل زیبایی کنند به دلیل اینکه در وهله اول موجب آزار و اذیت خودشان می شود

بافت بدن انسان از سلول های زنده، دینامیک و دائما در حال تغییر تشکیل شده و بسیاری از تغییرات ممکن است طبق خواسته ما پیش نرود بنابراین اگر آستانه تحمل و ظرفیت کافی را برای پذیرش نتایج کمتر ایده آل نداشته باشیم بهتر است اقدام به انجام عمل زیبایی نکنیم ولی اگر نتایج کمتر از ایده آل اتفاق افتاد آن را با صبر و حوصله با پزشک جراح خود در میان گذاشته و در صورتی که قابل برطرف شدن بود اقدام به عمل جراحی ترمیمی کرد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: میانگین: ]

پاسخ

سیزده − دو =

Call Now Buttonتماس با دکتر اسدی