با جراحی بینی بیشتر آشنا شوید

جراحی بینی، یکی از انواع جراحی پلاستیک و زیبایی است که به اصلاح ناهنجاری های موجود در بینی می پردازد. در طول این شیوه جراحی، استخوان و غضروف بینی تغییر شکل داده می شود تا تناسب بیشتری میان بینی و سایر اجرای صورت برقرار گردد. امروزه جراحی بینی یکی از پرطرفداران ترین جراحی ها در زمینه پلاستیک می باشد.

عمل بینی علاوه بر جنبه های زیبایی، جنبه درمانی نیز دارد و به رفع مشکلات ساختاری، مشکلات تنفسی و آپنه انسدادی خواب نیز کمک می کند. 

چه شرایطی با جراحی بینی درمان می شوند؟

 • عدم تقارن سوراخ های بینی نسبت به هم
 • وجود قوز و یا تورفتگی بر روی بینی
 • پهن بودن نوک بینی
 • اختلالات ساختاری مانند انحراف در تیغه میانی بینی
نمونه جراحی بینی دکتر محسن اسدی

نمونه جراحی بینی دکتر محسن اسدی

از جمله مزایای جراحی بینی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • بهبود تقارن و تناسب بینی با سایر اجزای صورت
 • کوچک تر شدن بینی
 • جمع شدن نوک بینی
 • رفع پهن بودن بینی

افرادی که خواهان انجام عمل جراحی بینی هستند، باید از لحاظ بدنی در سلامت کامل باشند و مبتلا به اختلالی نباشند که دوره نقاهت و بهبودی را تحت تاثیر قرار دهد.

انتخاب جراح بینی خوب در تهران که مهارت و تجربه بالایی در این زمینه داشته باشد یکی از مهم ترین اقداماتی است که بیماران باید به آن اهمیت دهند. در طول جلسات مشاوره، پزشک به معاینه دقیق ساختار بینی و مواردی از قبیل طول و اندازه بینی، پهن بودن سوراخ های بینی و حتی ضخامت پوست بینی می پردازد و تشخیص می دهد که آیا بیمار گزینه مناسبی برای انجام جراحی بینی می باشد یا خیر.

نمونه جراحی بینی مردانه دکتر محسن اسدی

نمونه جراحی بینی مردانه دکتر محسن اسدی

پزشک هم چنین به بررسی مجاری هوایی و مشکلات تنفسی می پردازد. این نکته باید در نظر گرفته شود که تنفس از راه بینی انجام می شود و هر گونه تغییر در ساختار بینی می تواند مشکلات تنفسی را به همراه داشته باشد.

شرکت در جلسات مشاوره این امکان را برای بیمار فراهم می کند که تمامی سوالات خود را با پزشک در میان بگذارد و پزشک نیز با اهداف و خواسته های بیمار آشنا می شود. پزشک در این جلسات به بررسی موارد زیر نیز خواهد پرداخت:

 • سلامت جسمانی، سوابق پزشکی و سابقه حساسیت
 • مصرف هر گونه دارو، مکمل و ویتامین
 • سابقه انجام جراحی بینی در گذشته
 • عکس برداری از بینی، جهت مقایسه نتایج جراحی (قبل و بعد)

روند جراحی بینی

جراحی بینی تحت بیهوشی عمومی و یا موضعی انجام می شود تا بیمار حین جراحی، دردی را احساس نکند.

در طول این جراحی، برشی اطراف بینی ایجاد می شود تا دسترسی به استخوان و غضروف بینی فراهم گردد. ممکن است در حین جراحی، نیاز به گرافت و پیوند غضروف و یا برداشتن غضروف باشد تا تغییرات لازم در نوک بینی و یا اندازه بینی اعمال گردد. در ادامه می توانید فیلم عمل بینی از اول تا اخر را مشاهده کنید.

تکنیک های جراحی بینی

جراحی بینی به دو روش باز و بسته انجام می شود.

در تکنیک بسته، برش ها در داخل بینی ایجاد می شوند. پزشکان استفاده از این تکنیک را ترجیح می دهند، چرا که در این روش هیچ گونه بخیه و اسکاری بعد از عمل مشاهده نخواهد شد.

در تکنیک باز، برش ها در کلومولا، تیغه جدا کننده سوراخ های بینی، ایجاد می شود. در این تکنیک، بینی به طور کامل باز می شود و جراح به راحتی قادر به مشاهده داخل بینی می باشد.

معمولا در صورتی که بیمار خواهان تغییرات زیادی در ظاهر بینی باشد، پزشک از تکنیک جراحی باز استفاده خواهد کرد.

امروزه اکثر متخصصان جراحی بینی روش باز را در جراحی بینی توصیه می کنند زیرا این روش مزایای بیشتری نسبت به جراحی بسته دارد. در این روش جراح دید بیشتری دارد و می تواند تغییرات بیشتر و بهتری را ایجاد کند.

دوره نقاهت و بهبودی جراحی بینی

دوره نقاهت جراحی بینی، دوره حساسی است و بیمار باید تمام نکات و مراقبت های گفته شده از سوی پزشک را رعایت کند.

بلافاصله بعد از جراحی، کبودی و تورم در اطراف بینی و چشم ها وجود دارد.

به دلیل وجود اسپلینت در داخل بینی و متورم بودن مجاری هوایی، تنفس باید از راه دهان انجام شود. به همین خاطر ممکن است خوابیدن برای بیمار کمی سخت باشد. اسپلینت بعد از هفت روز برداشته می شود و تنفس به حالت طبیعی باز می گردد.

 • معمولا بیمار بعد از دو هفته می تواند سر کار خود برگردد.
 • از وارد آمدن هر گونه فشار و ضربه به بینی باید خودداری شود.
 • انجام کارهای سنگین و ورزش به مدت چهار تا شش هفته ممنوع می باشد. این قبیل فعالیت ها، احتمال خونریزی از بینی را افزایش می دهند.
 • بعد از جراحی سر باید تا حد امکان بالا نگه داشته شود و هنگام خوابیدن، یک یا دو بالشت زیر سر قرار بگیرد.

بسیاری از بیماران نگران بروز عوارض و خطرات بعد از جراحی بینی هستند. این جراحی نیز همانند سایر روش های جراحی می تواند با عوارضی مانند آسیب ساختارهای بینی، عفونت، خونریزی و حساسیت به ماده بیهوشی همراه باشد.

اما نکته مهم این است که در صورتی که این جراحی، توسط جراح ماهر و با تجربه در این زمینه انجام شود، احتمال بروز عوارض احتمالی به حداقل خواهد رسید.

در خصوص اسکارهای این جراحی نیز باید بگوییم که، برش ها در داخل بینی ایجاد می شوند و هیچ گونه اسکاری بعد از عمل مشاهده نخواهد شد. در صورتی که جراحی به روش باز انجام شود، برش ایجاد و اسکار در زیر کولومولا تشکیل خواهد شد. در صورتی که برش ها به دقت بخیه زده شوند، اسکار دیده نخواهد شد.

نمونه جراحی بینی زنانه دکتر محسن اسدی

نمونه جراحی بینی زنانه دکتر محسن اسدی

آیا جراحی بینی درد دارد؟

بعد از جراحی بینی، برخی بیماران از درد در بینی شکایت می کنند، به همین خاطر، مصرف داروهای مسکن برای بیمار در نظر گرفته می شود.

ساختار و ویژگی های بینی در هر فردی منحصر به فرد است و به همین خاطر، جراحی بینی در افراد مختلف به روش های متفاوتی انجام می شود. برخی بیماران بر روی بینی خود قوز دارند، برخی دیگر نوک بینی پهنی دارند و یا در برخی موارد اندازه طول بینی بسیار زیاد می باشد، در هر یک از این موارد، تغییراتی بر روی استخوان، غضروف و یا هر دو اعمال خواهد شد.

نکته ای که اهمیت دارد این است که بیماران نباید بینی خود را با دیگران مقایسه کنند و در طول دوران نقاهت، تمامی اقدامات گفته شده از سوی پزشک را رعایت کنند و صبوری به خرج دهند تا به نتایج دلخواه خود برسند. نتایج این جراحی با از بین رفتن التهاب و تورم مشخص خواهد شد.

پرسش و پاسخ جراحی بینی

بهترین سن جراحی بینی چه زمانی می باشد؟

از نظر علمی زمانی که تکامل استخوانی کامل می شود، یعنی در پایان سن 16 سال برای دختر خانم ها و پایان 17 سال برای آقایان امکان انجام عمل زیبایی بینی وجود دارد. منتها علاوه بر معیار سنی ملاک ها معیارهای دیگری وجود دارد من جمله بلوغ فکری و اجتماعی فرد که از اهمیت زیادی برخوردار است. یعنی صرفا فاکتور سن تنها ملاک و معیار برای انتخاب بیمار نمی باشد. بعد از سنینی که بیان شد تا هر سنی زمانی که بیمار از نظر جسمانی آمادگی عمل جراح را داشته باشد امکان انجام جراحی زیبایی بینی وجود دارد و هیچ عدد و سنی را نمی توان به صورت مشخص عنوان کرد که بهترین سن انجام عمل جراحی زیبایی بینی باشد. در هر سنی که بیمار آمادگی و شرایط جسمی و روحی جراحی بینی را داشته باشد می توان عمل جراحی بینی را انجام داد

جراحی بینی چقدر طول می کشد؟

به طور متوسط مدت زمان عمل جراحی زیبایی بینی بین 1 و نیم تا 2 و نیم ساعت می باشد. اما در برخی موارد مانند عمل های ثانویه یا موارد پیچیده که نیاز به پیوند غضروف از گوش یا از دنده وجود دارد ممکن است عمل جراحی چندین ساعت به طول بی انجامد اما به طور نرمال حدود 2 ساعت تایم طبیعی عمل بینی می باشد.

ورم نوک بینی تا چه زمانی بعد از عمل فروکش می کند؟

معمولا حداقل دو ماه ورم نوک بینی بعد از جراحی بینی طول می کشد و اگر عمل بینی به روش باز انجام شده باشد و تیغه وسط بینی برش خورده باشد مدت زمان بیشتری طول می کشد تا ورم بینی برطرف شود. در بینی های گوشتی که به مراتب بیشترین ورم ادامه خواهد داشت که ممکن است یکسال و یا حتی گاها تا دو سال طول می کشد تا ورم برطرف شود. بنابراین بعد از جراحی بینی بین 2 ماه تا 2 سال بسته به تکنیک جراحی و بافت بینی باید انتظار ورم نوک بینی را داشته باشیم.

مدت استراحت بعد از عمل بینی چقدر است؟

حدودا یک هفته بعد از انجام عمل جراحی بینی یعنی زمانی که اسپلینت بینی یا گچ های ترموپلاستیک و بخیه ها برداشته می شود نیاز به استراحت می باشد و اگر منظور فعالیت های ورزشی باشد، حداقل 6 هفته بعد از انجام جراحی بینی توصیه می شود از انجام فعالیت های ورزشی سنگین و باشگاهی خودداری شود.

آیا بینی گوشتی بعد از جراحی به حالت قبل بازمی گردد؟

خیر. همچین چیزی صحت ندارد. بلکه افرادی که بینی گوشتی دارند باید توقع خود را نسبت به جراحی بینی کمتر کنند. افرادی که بینی استخوانی دارند ممکن است بعد از عمل 70 تا 90 درصد به نتیجه مطلوب برسند اما افرادی که بینی گوشتی دارند ممکن است حداکثر 40 یا 50 درصد به نتیجه مطلوب برسند. مضافا به اینکه مدت زمان بیشتری را باید صبر کنند. اگر در بینی استخوانی تا 2 ماه بعد از عمل بتوان نتیجه عمل را مشاهده و قضاوت کرد در بینی های گوشتی ممکن است 6 ماه یا گاها تا 18 ماه و حتی تا 2 سال زمان لازم است تا نتیجه مطلوب حاصل شود. هر چقدر بافت استخوانی و غضروفی را کوچک شود به خاطر ضخامت بیش از اندازه بافت پوست این نتیجه خود را کمتر نشان می دهد و به چشم می آید. بنابراین افرادی که بینی گوشتی دارند نتیجه دریافت می کنند اما باید سطح توقع خود را کمتر کنند و اگر توقعی فراتر داشته باشند ترجیها نباید جراحی کنند. دوم اینکه مدت بیشتری باید صبر کنند تا به نتیجه مطلوب برسند.

چه فصلی برای جراحی بینی مناسب است؟

از نظر علمی هیچ تفاوتی نمی کند که در چه فصلی از سال عمل بینی انجام شود و در هر زمانی می توان این کار را انجام داد منتها افرادی که زمینه آلرژی های فصلی و رینیت آلرژیک دارند ممکن است اگر عمل جراحی بینی را در آن فصل خاص انجام دهند علائم آبریزش و علائم آلرژیک برای آنها آزار دهنده باشد اما هیچ عارضه و خطری وجود ندارد.

آیا گذاشتن تامپون بعد از جراحی بینی الزامی است؟

اینکه گذاشتن تامپون بعد از جراحی بینی اجباری باشد و صددرصد باید اینکار انجام شود خیر ولی برای راحتی بیمار توصیه می شود برای 24 ساعت اول انجام شود زیرا ترشحات و خون آبه ای که بعد از جراحی بینی وجود دارد باعث بسته شدن مسیر تنفس می شود و برای بیمار آزار دهنده خواهد بود. اما اگر از تامپون استفاده شود و حداقل بعد از 24 ساعت تامپون خارج شود، خیلی راحت تر می توان ترشحات و لخته های داخل بینی را با قطره برطرف کرد بنابراین بیماران نباید از گذاشتن تامپون واهمه ای داشته باشند و جای نگرانی وجود ندارد.

چه زمانی بینی نیاز به عمل ترمیمی بینی پیدا می کند؟

به صورت استاندارد گفته می شود که 15 تا 20 درصد عمل های بینی ممکن است نیاز به ترمیم و رتوش داشته باشند اما نکته بسیار مهم این است که بیماران محترم بعد از جراحی نسبتا حساسیت بالایی نسبت به بینی خود پیدا می کنند و با دقت بسیار زیاد و موشکافانه ای در آینه بافت بینی را مورد بررسی قرار می دهند. این عزیزان باید مدتی صبر کنند و زمان بدهند تا بینی به طور کامل التیام پیدا کند و تورم بینی برطرف شود تا به نتیجه مطلوب برسد اگر بعد از این مدت که حداقل باید 6 ماه گذشته باشد مشکلی در عملکرد بینی وجود داشته باشد یعنی مشکل تنفسی که قابل اصلاح باشد و یا مشکلی در ظاهر بینی وجود داشته باشد که قابل اصلاح باشد در آن زمان می توان برای انجام عمل ترمیم بینی تصمیم گیری کرد اما این زمان نباید کمتر از 6 ماه باشد و ترجیها باید 1 سال گذشته باشد.

تا چه زمانی باید چسب به بینی زده شود؟

زدن چسب بعد از جراحی بینی یک مساله کاملا سلیقه ای در بین جراحان می باشد و هر جراحی روش و مکتب خود را دارد، برخی از جراحان عقیده دارند دو ماه زدن چسب کفایت می کند و برخی از جراحان عقیده دارند تا 6 ماه بعد از جراحی باید چسب بزنند اما چیزی که متعارف است بین 1 ماه و نیم تا 2 ماه بهتر است چسب زده شود تا هم استخوان های بینی که شکسته جوش بخورد و هم ورم بینی کنترل شود.

هزینه جراحی زیبایی بینی

اطلاع از هزینه جراحی بینی تاثیر زیادی در تصمیم گیری قطعی افراد دارد. جراحی بینی از قیمت ثابتی برخوردار نمی باشد و موارد زیر می توانند در نوسانات هزینه جراحی بینی تاثیر داشته باشند:

 • میزان و شدت عیوب بینی
 • دستمزد جراح بینی
 • هزینه کلینیک
 • هزینه متخصص بیهوشی
 • هزینه موارد استفادی در حین جراحی ( به طور مثال ممکن است شخصی نیاز به پیوند غضروف داشته باشد)

معمولا هزینه قطعی جراحی بینی در جلسات مشاوره از سوی پزشک تعیین و به اطلاع بیمار رسانده می شود.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 2 میانگین: 2]
دکتر محسن اسدی

فوق تخصص جراحی پلاستیك، ترمیمی و زیبایی و عضو رسمی انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران. دکتر اسدی در سال 1390 با رتبه چهارم کشوری موفق به اخذ مدرک بورد فوق تخصصی جراحی پلاستیک -ترمیمی و زیبایی شد. وی  از سال 2016 عضو رسمی انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی بین الملل آمریکا (ISAPS) است.

ارسال دیدگاه

مدت زمان مطالعه ۱۲ دقیقه
Call Now Buttonتماس با مطب دکتر اسدی