جراحی افتادگی نوک بینی چگونه است؟

این یک مثال عالی از این است که چگونه جراحی زیبایی بینی می تواند به رفع افتادگی نوک بینی کمک کند. اصطلاح “پتوز” به معنای “افتادگی” ناحیه نوک بینی است. این نوع بینی ها معمولاً با نام های افتادگی بینی و بینی قلابی نیز شناخته می شوند. وقتی نوک بینی پتوتیک را می بینید، واقعا متوجه آن می شوید زیرا به راحتی می توانید متوجه شوید که نوک بینی چگونه از انتهای بینی می افتد. در ادامه به بررسی جراحی افتادگی بینی می پردازیم.

 در نمای جلویی بینی بیمار با نوک بینی پتوتیک، بینی کاملاً گرد به نظر می رسد. در واقع، در بسیاری از موارد به نظر می رسد که نوک بینی شکل تخم مرغی تری نسبت به آن دارد که در عکس قبل از عمل دیده می شود. یافته دیگری که معمولاً در نوک بینی پتوتیک دیده می شود، کمبود نسبی سوراخ بینی است.

این کاملاً مخالف چیزی است که معمولاً در بینی بیش از حد چرخیده یا خوکی دیده می شود. چیزی که اکثر بیماران متوجه نمی شوند این است که دیدن درجاتی از نمایان شدن سوراخ بینی در نمای جلویی طبیعی است. اما همانطور که مشاهده بیش از حد سوراخ بینی غیر طبیعی است، عدم نمایش سوراخ بینی نیز غیرطبیعی است که در اینجا چنین است. اگر از نمای جلویی به بینی این افراد نگاه کنید، واقعاً هیچ سایه تیره ای در جایی که سوراخ های بینی قرار دارند دیده نمی شود.

 در زنان، زاویه بینی ایده آل بین 100-105 درجه است. در نوک بینی با افتادگی، زاویه بینی اغلب بارها تیزتر است و در برخی موارد حتی کمتر از 90 درجه است. در این مثال خاص از پتوز نوک بینی، زاویه نازولبیال در واقع کمتر از 90 درجه است که توسط خطوط قرمز متقاطع نشان داده شده است. تفاوت بین این دو زاویه از نظر بصری نشان می دهد که نوک بینی او در نمای جانبی چقدر افتاده است. حال که در مورد جراحی بینی مطالعه می کنید پیشنهاد ما به شما این است که درباره جراحی بینی فانتزی و ترمیم بینی نیز بیشتر بدانید.

جراحی افتادگی نوک بینی چگونه است؟

هنگامی که این بیمار لبخند می زند، می توانید ببینید که چگونه زاویه نازولبیال حادتر می شود. اکنون این چیزی است که تقریباً برای همه افراد هنگام لبخند زدن اتفاق می افتد به نظر می رسد که نوک بینی چند درجه پایین می آید.

این تا حد زیادی نتیجه عضله سپتی نازی است که با انقباض، ناحیه لب بالایی را کوتاه می کند. با لبخند زدن، این عضله منقبض می شود و به نظر می رسد که نوک بینی را کمی به سمت پایین می کشد. در مواردی که نوک بینی پتوز بسیار پایین‌تر از جایی که باید قرار بگیرد شروع می‌شود، این افتادگی اضافی همانطور که در اینجا مشاهده می‌شود، آشکارتر می‌شود.

بریدن عضله سپتی ناسی فروکش کننده

در بسیاری از بیماران جراحی بینی، جراحان برش عضله سپتی ناسی را توصیه می کنند. تصور این است که با حذف این فعالیت عضلانی، لب بالایی با لبخند زدن کوتاه نمی‌شود و نوک بینی تا جایی که افتادگی دارد پایین نمی‌آید. نتیجه نهایی این است که به نظر می‌رسد نوک بینی بلند شده است.

 اما آیا این روش واقعا ضروری است؟ و آیا بریدن عضله سپتی کاهنده باعث تغییر لبخند فرد بعد از جراحی می شود؟ پاسخ به این سوالات در واقع در بین جراحان بینی بحث برانگیز است. در واقع نیازی به بریدن عضله به عنوان بخشی از عمل جراحی بینی نیست.

 اگر جراحی بینی کامل انجام نمی دهید، می‌توانید این عضله را به عنوان بخشی از یک عمل مجزا برش دهید. با این حال، نتایج، از نظر بالا بردن نوک بینی، ممکن است به اندازه دلخواه چشمگیر نباشد. اگر یک عمل جراحی بینی رسمی در حال انجام است، معمولاً روش‌های جایگزین را برای بلند کردن نوک بینی بدون نیاز به برش عضله سپتی ناسی فشار دهنده توصیه می‌کنیم.

 این معمولاً شامل تغییر موقعیت چارچوب غضروفی بینی برای قرار دادن نوک بینی در یک مکان ایده آل تر و از نظر زیبایی شناسی است. از نظر تأثیر بر لبخند، بسیاری از جراحان زیبایی بینی به شما خواهند گفت که پس از بریدن عضله سپتی ناسی، تأثیر بسیار کمی بر لبخند فرد دارد.

 اما باید بگوییم که بیماران پس از برداشتن عضله سپت نازی که توسط جراحان پلاستیک دیگر انجام می شود، تفاوت قابل توجهی در لبخند خود مشاهده می‌کنند و این ها تغییراتی هستند که بسیار فراتر از دوره اولیه بهبودی از جراحی بینی هستند، جایی که لبخند فرد اغلب به طور موقت به دلیل تورم اولیه جراحی تحت تأثیر قرار می گیرد.

رینوپلاستی برای افتادگی نوک بینی

در این مورد خاص، توصیه کردیم که تحت یک عمل سپتورینوپلاستی باز قرار بگیرید تا به تغییر شکل کل بینی کمک کند. با تاکید خاص بر رفع افتادگی نوک بینی. پل به طور محافظه کارانه در هر طرف برای ایجاد یک خط صاف تر خمیده شده است. اما این در مقایسه با تغییرات مورد نظر که شامل یک سوم پایین بینی بیمار می شود، جزئی از این عمل جراحی بینی محسوب می شود.

بنابراین به منظور رفع این ناهنجاری زیبایی، غضروف های جانبی تحتانی جدا شده و از انتهای سپتوم، جایی که به طور معمول متصل هستند، جدا می شوند. سپس جفت غضروف به سمت بالا چرخانده می شود و در موقعیت ایده آل تری در انتهای سپتوم، دوباره به هم متصل شدند. علاوه بر چرخش نوک بینی آویزان، اصلاح محافظه کارانه سفالیک نیز می تواند انجام شود.

رینوپلاستی برای افتادگی نوک بینی

این کار به سادگی برای کاهش حجم اضافی غضروف در این ناحیه از نوک بینی انجام شد. در نهایت، برخی بخیه‌های دائمی برای اصلاح بیشتر ناحیه گنبدی نوک به نام نخ‌های باند گنبدی یک تکنیک بسیار رایج در جراحی بینی که به ارائه تعریف بهتر کمک می‌کند، استفاده شد.

آیا می توان بینی بیمار را با استفاده از تکنیک های جایگزین تغییر شکل داد؟ بله کاملا. در این موارد می‌توان از تعدادی دیگر از تکنیک‌های رینوپلاستی مانند روکش کروال جانبی استفاده کرد. اما، در مورد خاص، با توجه به بدشکلی آناتومیک، بازسازی نوک بیمار و جابجایی غضروف‌های جانبی پایینی بهترین انتخاب است.

عکس قبل و بعد از افتادگی بینی

در زیر عکس‌های قبل و بعد از آن آورده شده است که نتایج معمولی را برای تصحیح پتوتیک یا افتادگی نوک بینی نشان می‌دهد. از عکس‌ها می‌توانید به راحتی متوجه شوید که او تغییرات چشمگیری در ظاهر بینی خود دارد.

با این حال او هنوز بسیار طبیعی به نظر می‌رسد. به ویژه با نگاهی به نوک بینی که قبلاً افتاده بود، می‌توانید متوجه شوید که زاویه لب بالایی او بسیار مطلوب‌تر است. اما نه بیش از حد چرخیده. بیمارحتی وقتی لبخند می‌زند، می‌توانید ببینید که نوک آن کاملاً ثابت است و اصلاً افتادگی ندارد و این بدون نیاز به بریدن عضله سپتی ناسی است.

دکتر محسن اسدی

فوق تخصص جراحی پلاستیك، ترمیمی و زیبایی و عضو رسمی انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران. دکتر اسدی در سال 1390 با رتبه چهارم کشوری موفق به اخذ مدرک بورد فوق تخصصی جراحی پلاستیک -ترمیمی و زیبایی شد. وی  از سال 2016 عضو رسمی انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی بین الملل آمریکا (ISAPS) است.

ارسال دیدگاه

مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه