بعد از عمل بینی چه بخوریم و چه غذاهایی نباید بخوریم؟

رینوپلاستی یک عمل جراحی زیبایی برای بهبود ظاهر و عملکرد بینی است. جراحی بینی اغلب مزایای زیادی دارد. عوامل زیادی در موفقیت جراحی بینی نقش دارند که از جمله آن ها می توان به مراقبت های بعد از جراحی بینی اشاره کرد.ما در اینجا به طور خاص در رابطه با تغذیه بعد از جراحی بینی تمرکز کرده و در مورد آن بحث می کنیم که می تواند به کاهش زمان بهبودی کمک کند. مراقبت های بعد از جراحی بینی نه تنها برای کاهش عوارض احتمالی ، بلکه برای تسریع در روند بهبودی و دستیابی به نتایج مطلوب ضروری است.
استراحت مناسب جزء ضروری مراقبت های بعد از جراحی بینی است. با این حال، یکی دیگر از مؤلفه های کلیدی که اغلب نادیده گرفته می شود، داشتن یک رژیم غذایی مناسب است. فرد باید آگاهانه وعده غذایی خود را پس از جراحی بینی انتخاب کند و داشتن یک رژیم غذایی مناسب مانع از ایجاد برخی عوارض نیز میگردد.
در اینجا به برخی از غذاهایی که باید در رژیم غذایی بگنجانیم و غذاهایی که بعد از جراحی بینی باید از آن ها پرهیز کرد، خواهیم پرداخت. پیروی از رژیم ریکاوری رینوپلاستی به تسریع در روند بهبود کمک می کند و در عین حال هرگونه عارضه بعد از جراحی بینی را به حداقل می رساند.


بعد از جراحی بینی چه بخوریم؟


اجازه دهید برای درک بهتر شما، رژیم ریکاوری گام به گام جراحی بینی را مرور کنیم.

بعد از جراحی بینی چه بخوریم؟

24 ساعت اول بعد از جراحی بینی


24 ساعت اول پس از جراحی بینی برای روند بهبودی بسیار مهم است. بعد از جراحی و انتقال به بخش و‌در صورت هوشیاری کامل ، بیمار ابتدا باید فقط مایعات ( آب و آبمیوه) بنوشد. استفاده از نوشیدنی های داغ توصیه نمیشود. سپس در صورتیکه حالت تهوع و استفراغ وجود نداشته باشد ، سوپ و فرنی و غذاهای رقیق هم بلامانع است . یعنی در روزی که عمل جراحی انجام شده ترجیحا بیش از این میل نکنید زیرا احتمال دارد دچار حالت تهوع و یا استفراغ شدید بشوید که منجر به عوارضی چون خونریزی هم میگردد.

هفته اول بعد از جراحی بینی چه بخوریم؟


برای هفته اول پس از جراحی بینی، از غذاهای نرم و جویدنی راحت استفاده کنید. از مواد غذايي سفت كه نياز به گاز زدن دارد امتناع کنید . از خوردن ته دیگ و گاز زدن سیب و امثال آن اجتناب نمایید. سعی کنید غذاهای مقوی و سبک که هضم راحتی دارند استفاده کنید.

همچنین حفظ آب بدن در هفته اول پس از جراحی بینی بسیار مهم است. مصرف آب خود را افزایش دهید و بهتر است آب میوه های تازه را اضافه کنید.
همچنین ممکن است بخواهید میوه هایی مانند آناناس و توت فرنگی و هندوانه را به رژیم ریکاوری رینوپلاستی خود اضافه کنید که دارای محتوای آب و مواد مغذی بالا هستند.

هفته دوم بعد از جراحی بینی


اکثر بیماران در این دوره به زندگی عادی و رژیم غذایی خود باز می گردند. با این حال، واکنش همه افراد به جراحی زیبایی بینی متفاوت است، بنابراین مهم است که هوشیار باشید. به طور کلی از غذاهای جویدنی خیلی سفت دوری کنید.

بعد از جراحی بینی از چه غذاهایی باید اجتناب کرد

بعد از جراحی بینی از چه غذاهایی باید اجتناب کرد
یکی از رایج ترین سوالاتی که از پزشکان پرسیده می شود این است که بعد از جراحی بینی چه بخورم؟ مهم است که بدانید بعد از جراحی بینی چه چیزی می توانید بخورید و چه چیزی نمی توانید بخورید.
مصرف غذاهای سالم در چند هفته اول پس از جراحی بینی توصیه می شود. با این حال، حتی برخی از غذاهای سالم نیز باعث ایجاد مشکل می شوند.
برخی از خوردنیها و آشامیدنی هایی که پس از جراحی بینی باید از آن ها اجتناب کرد عبارتند از:

بعد از جراحی بینی از چه غذاهایی باید اجتناب کرد

الکل

پس از جراحی بینی ترجیحا تا یک هفته باید از مصرف الکل خودداری شود. الکل ممکن است باعث تورم بیشتر گردد و روند ترمیم را به تاخیر بیندازد.

غذاهای ادویه دار:
شکی نیست که غذاهای تند فواید زیادی دارند، از جمله کاهش التهاب در بدن. اما برای جلوگیری از حالت تهوع، و عدم تحریک دستگاه گوارش که منجر به سرفه و یا واکنش های آلرژیک گردد،بهتر است در هفته اول بعد از جراحی بینی از مصرف غذاهای تند پرهیز کنید.

غذاهای با سدیم بالا


نمک و غذاهای پر سدیم باعث تورم می شوند و زمان بهبودی را به شدت افزایش می دهند. به عنوان یک اقدام احتیاطی، بهتر است یک رژیم غذایی ریکاوری جراحی بینی با سدیم کم برنامه ریزی کنید.
این به شما کمک می‌کند سریع‌تر بهبود پیدا کنید و مطمئن شوید که خیلی زودتر از حد انتظار به زندگی عادی باز می‌گردید.
غذاهای سفت:
غذاهای سفت جویدنی در صدر فهرست غذاهایی هستند که بعد از جراحی بینی باید از آن ها اجتناب کنید. همانطور که گفته شد از خوردن ته دیگ و گاز زدن سیب و حتی نان های سفت مانند نان سنگک و بربری ترجیحا خودداری نمایید. استفاده از برنج و خورشت و امثال آن بلامانع است.

مصرف دخانیات

گرچه دخانیات جزو مباحث تغذیه نمیباشد ولی به جهت اهمیت بیش از حد آن و اینکه گاها برای برخی از افراد از غذا هم مهم تر است ، راجع به آن در اینجا توضیح داده میشود. مصرف هر نوع دخانیات ( سیگار و قلیان و …) یک هفته قبل از عمل و حداقل یک هفته بعد از عمل ممنوع است و اکیدا توصیه میگردد که از آنها اجتناب گردد.سیگار باعث تنگ شدن عروق و اختلال در خونرسانی ، و تاخیر در روند ترمیم و بهبود محل عمل میگردد.

اگر این لیست از غذاهایی که بعد از جراحی بینی باید از آن ها اجتناب کنید را گسترده یافتید، نگران نباشید، زیرا فقط محدود به یک یا دو هفته است. مهم است که دوره مراقبت های بعد از جراحی بینی را جدی بگیرید و البته از پرخوری هم پرهیز کنید. هنگامی که پزشک شما پس از معاینه در پایان هفته اول به شما اجازه داد که به روال معمول رژیم غذایی روزانه تان برگردید، می توانید به چرخه رژیم غذایی خود بازگردید.

هنگامی که تورم از بین رفت و مطلقاً هیچ احساس ناراحتی ناشی از جراحی وجود نداشت، می توانید از غذاها و نوشیدنی های مورد علاقه خود بدون ترس از ایجاد عوارض جانبی لذت ببرید.مدت زمان بهبودی جراحی بینی بستگی زیادی به میزان و کیفیت مراقبت های پس از جراحی عمل بینی دارد. اگر مراقب نباشید، استراحت کافی نداشته باشید، از مصرف الکل یا سایر غذاها و نوشیدنی هایی که توضیح داده شد اجتناب نکنید ، روند بهبودی طولانی خواهد بود و شما مطمئناً این را نمی خواهید!

دکتر محسن اسدی

فوق تخصص جراحی پلاستیك، ترمیمی و زیبایی و عضو رسمی انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران. دکتر اسدی در سال 1390 با رتبه چهارم کشوری موفق به اخذ مدرک بورد فوق تخصصی جراحی پلاستیک -ترمیمی و زیبایی شد. وی  از سال 2016 عضو رسمی انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی بین الملل آمریکا (ISAPS) است.

ارسال دیدگاه

مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه