تزریق چربی به صورت و بازگشت به جوانی

تزریق چربی به صورت ممکن است با اصطلاحات دیگری مانند انتقال چربی (ترانسفر) به صورت یا پیوند چربی به صورت نیز مطرح شود. در واقع تمام این عنوان ها برای توصیف برداشت چربی از یک قسمت بدن و انتقال آن به صورت به کار می روند.
هدف انتقال چربی، جوانسازی صورت با افزایش حجم،  پر کردن خط های عمیق و کاهش ظاهر چین و چروک پوست صورت است. امروزه روش های متعدد و گوناگونی برای جوانسازی صورت در دسترس قرار دارد که هرکدام نحوه اثربخشی و دوام متفاوتی دارند. ما قصد داریم در این مقاله فرآیند تزریق چربی به صورت را توضیح داده و همچنین، نحوه انجام، میزان اثربخشی، مزیت ها و عوارض جانبی آن را مطرح نماییم…

تزریق چربی به صورت

آشنایی با تزریق چربی به صورت

انتقال یا تزریق چربی به صورت، یک فرآیند کم تهاجمی است که در آن از چربی، به عنوان یک پرکننده طبیعی جهت بهبود فرم و در نتیجه زیبا و جوان تر دیده شدن استفاده می شود و به این ترتیب به بازگرداندن حجم بافت های صورت که از بین رفته اند کمک می کند. علاوه بر این بررسی های بالینی نشان میدهند که تزریق چربی به صورت میتواند کیفیت و قوام پوست را نیز بهبود بخشد. این اقدام معمولا در نواحی مختلف صورت مانند گونه ها،شقیقه ، زاويه فکی، لب و حتي اصلاح گودی چشم ها و برای چین و چروک های اطراف دهان (خطوط ماریونت، خطوط نازولبیال) استفاده می شود.

اگرچه احتمالا با شنیدن تزریق چربی به صورت به یاد جوانسازی می افتید، اما لازم است این موضوع را توضیح دهیم که تزریق چربی اساسا برای پر کردن بافت هایی که به دلایلی مثل افزایش سن و کاهش وزن از بین رفته اند و همچنین پر کردن خطوط و چین و چروک های پوست کاربرد دارد. اگر پوست یک فرد دچار شلی و افتادگی شدید باشد و استحکام بافت پوست ضعیف شده یا از بین رفته باشد، تزریق چربی گزینه مناسبی نیست؛ و یا حداقل به تنهایی نمی تواند موثر باشد. بطور مثال ممکن است افرادی که شلی قابل توجه یا افتادگی پوست صورت و گردن دارند، از لیفت صورت و یا لیفت گردن سود بیشتری ببرند.
این ها مواردی هستند که در طول مشاوره با جراح پلاستیک باید درباره آنها صحبت کنید تا بهترین گزینه برای جوانسازی صورت متناسب با درخواستی که دارید تشخیص داده شود.

تزریق چربی به صورت برای چه افرادی مناسب است؟

جوانسازی صورت با تزریق چربی یک گزینه موثر برای اشخاصی است که می خواهند حجم نواحی خاصی را در صورت خود افزایش داده و یا حجم از دست رفته با افزایش سن را بازگردانند. چربی تزریق شده در این نواحی باعث افزایش حجم، کانتور صورت و صاف تر شدن سطح پوست شده که در نهایت موجب می شود ظاهری جوان تر به دست آید. چربی های منتقل شده به خطوط عمیق لبخند، گوشه های دهان، چشم های گود شده و گونه های افتاده می تواند اثرات لاغری صورت و یا پیری را بهبود ببخشد.
بسیار مهم است که برای جلسه مشاوره با جراح خود آماده باشید. در این جلسه درباره هدف خود و  نگرانی ها و سوالاتی که دارید واضح صحبت کنید. علاوه بر این، سابقه پزشکی، بیماری ها و داروهایی که در حال مصرف آنها هستید را بدون کم و کاست برای جراح شرح دهید. شرایط فیزیکی مانند فشار خون بالا، دیابت، استعمال دخانیات، بیماری کلیوی، مشکلات قلبی و سایر شرایط جدی باید توسط جراح ارزیابی دقیق شوند. در این صورت، جراح می تواند مناسب ترین روش که پاسخگوی نیاز شما می باشد را تشخیص داده و به بهترین نحو به انجام برساند.

تزریق چربی به صورت چگونه انجام می شود؟

تزریق چربی به صورت یک عمل سرپایی محسوب می شود و شما می توانید در همان روز عمل به خانه بازگردید. جراحی تحت بیحسی موضعی و یا بیهوشی عمومی انجام می شود.
نحوه انجام آن به این شکل است که چربی از قسمت هایی از بدن شما که دارای سلول های چربی اضافی است، برداشته شده و بعد از خالص سازی به صورت و نقاط مورد نیاز، منتقل خواهد شد. رایج ترین نواحی برای گرفتن چربی شامل شکم، پهلو ها و ران ها هستند. چربی در این پروسه به عنوان یک پرکننده طبیعی عمل میکند. از آنجائیکه این چربی از بدن خود فرد برداشته شده و دوباره به آن برگردانده می شود، خطر رد کردن آن توسط سیستم ایمنی بدن وجود ندارد.
مقدار معینی از چربی منتقل شده پس از مدت کوتاهی جذب خواهد شد ( معمولا حدود ۳۰ تا ۵۰ درصد جذب میشود). با توجه به این كاهش مورد انتظار، در زمان جراحی چربی بیشتری تزریق می شود تا بعد از جذب، همچنان مقداری که پاسخگوی حجم دهی مناسب است، باقی بماند. انتظار می رود بیشتر میزان جذب چربی، در 6 تا 8 هفته اول پس از جراحی رخ دهد. پس از این، انتظار می رود تمام حجم باقی مانده ماندگاری طولانی مدت داشته باشد. برای برداشت چربی، یک برش کوچک ( چند میلی متری) در نزدیکی ناحیه ای که چربی اضافی در آن وجود دارد ایجاد می شود و چربی ها با روش لیپوساکشن دریافت می گردند. برای انتقال (تزریق) چربی، برش بسیار کوچکی در ناحیه صورت در نزدیکی ناحیه مورد نظر-که نیاز به حجم، کانتور و جوانسازی دارد- ایجاد می شود. یک جراح ماهر و مجرب برش‌ها را در نقاطی ایجاد می کند که بعد از بهبودی ردی از آنها قابل مشاهده نباشد.

دوره نقاهت بعد از تزریق چربی به صورت چقدر است؟

پس از جراحی و از بین رفتن اثرات بیهوشی، با تایید پزشک شما می توانید به خانه برگردید. فقط لازم است فردی شما را همراهی کند. تا یک هفته بعد از تزریق چربی به صورت از فعالیت بدنی که ضربان قلب یا فشار خون شما را بالا می برد، خودداری کنید.
شب ها باید در حالی که سر خود را بالاتر از بدن و بر روی بالش قرار داده اید، بخوابید تا بین صورت و بدن زاویه مناسب وجود داشته باشد. بالا نگه داشتن سر به کاهش تورم صورت کمک می کند. مقداری درد بعد از جراحی کاملا طبیعی است و ممکن است پزشک برای التیام آن، برایتان مسکن تجویز کند.
اگر در محل هایی که چربی از آنها برداشت شده، شاهد کبودی یا التهاب هستید، نگران نباشید. زیرا در فاصله یک تا دو هفته برطرف خواهند شد. این کبودی و تورم به تدریج هر هفته بهبود می یابد.

چه انتظاراتی می توانیم از تزریق چربی به صورت داشته باشیم؟

انتقال چربی می تواند با کاهش علائم قابل مشاهده پیری و افزایش سن در صورت، که ممکن است شامل خطوط عمیق زیر پلک ها و از اطراف بینی تا گوشه دهان و همچنین بهبود شکل گونه ها باشد، به جوان سازی صورت کمک کند.
همانطور که گفته شد، مقداری جذب چربی وجود دارد. اما نتیجه انتقال چربی از ماندگاری طولانی مدت برخوردار است. با این حال، از تزریق چربی به صورت، انتظار نداریم که روند پیری را متوقف کند.

آیا تزریق چربی به صورت عوارض دارد؟

مانند هر جراحی دیگری، برخی از عوارض رایج ممکن است رخ دهند. این عوارض، موارد زیر را شامل می شود:

  • خونریزی (تشکیل هماتوم)
  • عفونت
  • عدم ترمیم زخم ها
  • جای زخم نامناسب و اسکار
  • درد
  • عدم تقارن
  • ناهمواری سطح پوست در ناحیه برداشت چربی
  • نیاز به جراحی مجدد 

برای دیدن نتیجه تزریق چربی چقدر باید صبر کرد؟

بهبودی پس از انتقال چربی برای جراحی جوانسازی صورت یک فرایند تدریجی است که نیاز به کمی صبوری دارد. بعد از این اقدام مقداری کبودی و تورم وجود خواهد داشت که به طور کلی در 2 هفته پس از جراحی برطرف می شود. برخی از تورم های خفیف ممکن است برای چند ماه باقی بماند. در کل واکنش بدن ها با هم فرق داشته و نتیجه قطعی تزریق چربی به صورت نیز بر همین اساس، در بازه های زمانی متفاوت قابل مشاهده خواهد بود. معمولا نتیجه قطعی بین 6 ماه تا یکسال بعد از جراحی تثبیت شده و آشکار می گردد.

دکتر محسن اسدی

فوق تخصص جراحی پلاستیك، ترمیمی و زیبایی و عضو رسمی انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران. دکتر اسدی در سال 1390 با رتبه چهارم کشوری موفق به اخذ مدرک بورد فوق تخصصی جراحی پلاستیک -ترمیمی و زیبایی شد. وی  از سال 2016 عضو رسمی انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی بین الملل آمریکا (ISAPS) است.

ارسال دیدگاه

مدت زمان مطالعه ۷ دقیقه