پولیپ بینی چطور درمان می شود؟

برخی افراد از کیپ بودن بینی خود بدون سرما خوردگی و یا دلیل مشخصی رنج می برند. پولیپ بینی عاملی است که راه های تنفسی را محدود می کند و کارایی تنفس را کاهش می دهد. افراد زیادی به این مسئله دچار هستند و از گرفتگی بینی خود رنج می برند. در طول این مقاله به پولیپ بینی و درمان آن می پردازیم.

پولیپ چطور به وجود می آید؟

دکتر محسن اسدی حین عمل

پولیپ ها از رشد غیر طبیعی سلول های مخاط بینی ایجاد می شوند. بیشتر افراد بدون آن که سرما خورده باشند از گرفتگی و کیپ بودن مسیر تنفسی خود رنج می برند. پدید آمدن پولیپ ها در محل تقاطع بینی چشم ها و گونه باعث انسداد مجاری تنفسی می شود. افراد دارای پولیپ در بیشتر مواقع مجبورند تا از راه دهان تنفس کنند.البته ممکن است فرد هیچ گاه از وجود پولیپ درون بینی خود مطلع نشود. پولیپ ها توده های خوش خیمی هستند که مشکلی برای سلامتی فرد ایجاد نمی کنند اما اگر اندازه آن ها بزرگ باشد باعث گرفتگی مجاری تنفسی می شوند. جالب است بدانید پولیپ در مردان 4 برابر شایع تر از زنان است و می تواند در هر سنی به وجود آید.

دلایل پدید آمدن پولیپ بینی

پولیپ بینی باعث خشک شدن مجاری تنفسی می شود.ژنتیک مهم ترین عاملی است که باعث ایجاد پولیپ در بینی می شود.به علاوه عفونت های سینوسی ،آلرژی ،آسم ، تب یونجه و حساسیت های دارویی نیز می تواند به پولیپ بینی منجر شود.

علائم پولیپ بینی

پولیپ بینی علامت خاصی ندارد. تنها اگر اندازه آن از حد مشخصی فراتر رود. تنفس را مختل کرده و برای فرد آزار دهنده است. گاهی پولیپ ها یک سوراخ بینی را مسدود می کند و گاهی ممکن اس در هر دو سمت بینی ایجاد شوند و رشد کند. خر و پف کردن هنگام خواب نیز از نشانه های وجود پولیپ در بینی است. همچنین پولیپ بینی می تواند مثل حالت آلرژی باعث احساس فشار در نواحی پیشانی و صورت شود.

پولیپ بینی

تشخیص و درمان

اگر با وجود علائم فوق به پزشک مراجعه کنید، پزشک با انجام معاینه و تجویز تصویر برداری می تواند وجود پولیپ را تشخیص دهد. با کمک سی تی اسکن و آندوسکوپی می توان از وجود پولیپ ها در بینی مطمئن شد.

برای درمان پولیپ بینی باید عامل به وجود آورنده ان را شناسایی و درمان کرد. برای مثال کنترل آلرژی می تواند روش موثری باشد. درمان سینوزیت و سینوس ها می تواند از رشد دوباره پولیپ ها پیشگیری کند. به طور کلی پولیپ ها قابل باز گشت هستند و اگر شرایط قبل ایجاد شود می توانند دوباره رشد کنند. برای درمان پولیپ ها می توان جراحی انجام داد و یا با دارو درمانی پولیپ ها را درمان کرد. منتهی از آن جایی که پولیپ بینی بازگشت پذیر است معمولا جراحی توصیه نمی شود مگر در موارد خاص و محدود.

جراحی

جراحی پولیپ بینی بدون برش و به صورت سرپایی انجام می شود. این جراحی می تواند به دو شکل جراحی پولیپکتومی و جراحی آندوسکوپی برای پولیپ های بزرگتر باشد. جراحی معمولا آخرین مرحله برای حذف پولیپ هاست و زمانی که روش های قبلی موثر نباشند استفاده می شوند.

دارو درمانی

در دارو درمانی با معاینه پزشک و با توجه به اندازه و شرایط پولیپ از اسپری ها و دارو ها استفاده میشود. ماده اصلی بکار رفته در دارو ها و اسپری ها کورتیکواستروئید می باشد که خاصیت ضد التهاب دارد و برای کاهش تورم و التهاب استفاده می شود. با مصرف این دارو ها اندازه پولیپ ها تا حدود زیادی کوچک شده و گاها از بین می روند. قطره های بینی نیز برای درمان وجود دارند. اما بنا به دلایلی استفاده زیاد از قطره های بینی توصیه نمی شود.

مراقبت های بعد از جراحی پولیپ بینی

بعد از جراحی می توان با رعایت نکات ساده ای از به وجود آمدن مجدد پولیپ ها در بینی پیشگیری کرد.همچنین به منظور تسریع روند درمان رعایت برخی نکات کمک کننده است. در این مدت سعی کنید سر خود را پایین نیندازید. در هنگام خواب سرخود را بالاتر از بدن قرار دهید. پس از جراحی از ورود هوای آلوده و غلیظ به مجرای تنفسی جلوگیری کنید . بدین منظور از مصرف دخانیات تا دو هفته بعد از جراحی خود داری کنید. همچنین از قرار گرفتن در هوای آلوده و گرد و غبار اجتناب کنید. فعالیت های سنگین و مصرف نوشیدنی های بسیار گرم باعث خونریزی از بینی می شود.

پانسمان های بینی چند ساعت پس از جراحی برداشته میشود و با تشخیص پزشک و در صورت شرایط مطلوب بیمار می تواند مرخص شود. پس از جراحی برای خارج کردن لخته های خون از بینی تا چند روز بینی خود را با سرم شست و شو دهید.

یکی از سوالات پر تکرار در خصوص جراحی پولیپ این است که آیا می توان این جراحی را هم زمان با جراحی زیبایی بینی انجام داد؟ در پاسخ به این سوال باید گفت درصورت کوچک بودن پولیپ ها می توان جراحی پولیپ و زیبایی بینی را با هم انجام داد. اما در صورت بزرگ بودن آنها این کار توصیه نمی شود چراکه به علت بازگشت پولیپ ها احتمال تغیر شکل بینی وجود دارد.

در انتها می توانید سوالات خود را از دکتر محسن اسدی متخصص جراحی پلاستیک زیبایی و ترمیمی بپرسید. در ادامه مطالب می توانید پیج اینستاگرام دکتر اسدی را مشاهده کنید. برای دریافت اخبار و مطالب آموزشی پیج دکتر اسدی را دنبال کنید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
دکتر محسن اسدی

فوق تخصص جراحی پلاستیك، ترمیمی و زیبایی و عضو رسمی انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران. دکتر اسدی در سال 1390 با رتبه چهارم کشوری موفق به اخذ مدرک بورد فوق تخصصی جراحی پلاستیک -ترمیمی و زیبایی شد. وی  از سال 2016 عضو رسمی انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی بین الملل آمریکا (ISAPS) است.

ارسال دیدگاه

مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه
تماس با مطب دکتر اسدی