عمل جراحی ژنیوپلاستی و هر آنچه باید بدانید

به نظرتان چانه بزرگی دارید یا احساس می کنید چانه شما بسیار کوچکتر از حد عادی می باشد؟ شاید لحظه ای به ذهنتان رسیده که برای رفع این مشکل از عمل جراحی کمک بگیرید. اما دست نگه دارید!! جراحی زیبایی چانه یا ژنیوپلاستی یکی از مدرن ترین راه ها در زیباتر جلوه دادن چانه است.

جراحی پروتز چانه دکتر محسن اسدی
نمونه جراحی پروتز چانه

قبل از اینکه هر اقدامی در مورد جراحی چانه انجام دهید کمی تحقیق کنید. برای گرفتن یک تصمیم صحیح و اطمینان از وجود مشکل در صورت خود بهتر است با یک جراح پلاستیک و زیبایی مشورت کنید.

ژنیوپلاستی (جنیو پلاستی) یکی از انواع جراحی های زیبایی است که به منظور اصلاح و رفع نواقص و عیوب چانه بر روی استخوان فک پایین انجام می شود. همه جراحان پلاستیک و فک، می توانند این نوع از جراحی را انجام دهند.

در ادامه دکتر محسن اسدی جراح پلاستیک، هدف انجام جراحی ژنیوپلاستی (جنیو پلاستی) را بیان می کند:

  • جلو آوردن چانه
  • عقب بردن چانه
  • افزایش ارتفاع چانه
  • کم کردن ارتفاع چانه
  • اصلاح عدم تقارن چانه

ژنیوپلاستی استخوانی

در جراحی ژنیوپلاستی استخوانی، جراح با استفاده از اره مخصوص استخوان چانه را از فک جدا می کند، سپس با تغییر موقعیت و تراش های لازم ، فرم چانه را اصلاح می کند، سپس با استفاده از پیچ های مخصوص تیتانیوم قطعات استخوان در محل جدید فیکس می گردد.

معمولا در موارد خفیف که نیاز به جلو آوردن چانه به میزان کمتر از یک سانت باشد می توان از ایمپلنت یا جراحی پروتز چانه استفاده کرد و برای مواردی که نیاز به جلو آوردن چانه بیش از یک سانتیمتر باشد  باید از عمل ژنیوپلاستی استفاده کرد.

جراحی جنیوپلاستی چگونه انجام می شود؟

این عمل صرفا باید در اتاق عمل مجهز به همراه تیم بیهوشی انجام شود. این عمل با برش داخل دهانی و روی مخاط داخل لب پایین شروع می شود و سپس خط وسط علامت گذاری شده و با اره مخصوص برش عرضی ( افقی) داده می شود و استخوان در محل مناسب قرار داده می شود و با استفاده از پلاک های کوچک( مینی پلیت) و پیچ تیتانیوم در محل جدید فیکس می گردد. این پیچ و پلاک دایمی است و هیچگونه واکنشی در بدن ایجاد نمی کند.

سپس محل برش داخل دهانی با نخ قابل جذب ترمیم می شود و از بانداژ مخصوص روی چانه استفاده می شود.

عمل جراحی ژینولاستی
عمل جراحی ژینولاستی

دستورالعمل های بعد از عمل جراحی ژنیوپلاستی

مراقبت های بعد از عمل جراحی ژنیوپلاستی مهم است. بیماران معمولاً پس از یک شب اقامت به خانه می روند. بررسی ها معمولاً برای 4 هفته اول به صورت هفتگی و سپس 2 هفته پس از آن بررسی نهایی انجام می شود.

الاستیک

هنگامی که از عمل جراحی ژنیوپلاستی بیدار می شوید، احساس می کنید که دندان های خود محکم به هم بسته شده اند. این معمولاً با کش های ارتودنسی محکم انجام می شود. این برای کمک به بهبود سریعتر فک شما است. همچنین دندان های شما را در طول تورم اولیه کنار هم نگه می دارد تا به راحتی شما کمک کند. الاستیک‌ها به تدریج در طی ریکاوری 6 هفته‌ای شل می‌شوند و هر سنجاقی که برای الاستیک‌ها وارد می‌شود در بازدید 6 هفته‌ای برداشته می‌شود.

خونریزی و کبودی

تراوش یا قرمزی بزاق بعد از جراحی در دهان طبیعی است. گاهی اوقات ممکن است لخته های بزرگ از بین بروند و ممکن است مقداری تراوش از بینی داشته باشید. این ها همه طبیعی است. اگر خونریزی قرمز روشن و بیش از حد است، مهم است که بلافاصله با ما تماس بگیرید.

کبودی بعد از جراحی فک پایین بسیار شایع است و بعد از جراحی فک بالا چندان رایج نیست. می تواند کاملاً دراماتیک باشد و تا انتهای گردن و روی سینه شما گسترش یابد.

تورم

همچنین یک پانسمان در اطراف سر و ناحیه فک شما وجود خواهد داشت که دارای یک پد خنک کننده در پوشش سر قرار داده شده است. یک کمپرس یخ به این پد خنک کننده متصل است که باید همیشه به برق وصل باشد و باید از یخ تازه نگهداری شود تا پد خنک کننده به درستی کار کند.

مهم است که مطمئن شوید پد خنک کننده به درستی کار می کند تا بتوان تورم را به حداقل رساند. پوشش سر و پانسمان معمولاً روز بعد از جراحی برداشته می شود. با این حال، در برخی موارد، پانسمان به مدت 2 روز در جای خود باقی می ماند. تورم را می توان با نگه داشتن پد خنک کننده به مدت 1 تا 2 روز پس از جراحی به حداقل رساند.

 تورم معمولاً در روز 3 یا 4 یا حدوداً به اوج خود می رسد. تورم می تواند پس از برخی جراحی های فک نسبتاً چشمگیر باشد. توصیه می کنیم تا یک هفته یا بیشتر بعد از جراحی سر خود را بالا نگه دارید (روی 2 تا 3 بالش یا در یک تکیه گاه). تورم ممکن است چند هفته طول بکشد تا به طور کامل برطرف شود.

مدیریت درد با داروها

اگر در بیمارستان تحت درمان قرار می گیرید، معمولاً از پمپ درد استفاده می کنید که به شما امکان می دهد درد را با سرعت خود مدیریت کنید. اگر برای رفتن به خانه مرخص می شوید، باید داروی ضد درد را به صورت خوراکی مصرف کنید که معمولاً به شکل مایع است.

شما همچنین یک آنتی بیوتیک برای مصرف حدود یک هفته خواهید داشت.

ممکن است از شما بخواهیم که پس از جراحی یک بسته دوز استروئیدی مصرف کنید.

لطفاً به یاد داشته باشید که هیدراتاسیون کافی یک عامل بسیار مهم در به حداقل رساندن حالت تهوع در چند روز اول بهبودی است.

داروی ضد درد همچنین می‌تواند باعث ایجاد حالت تهوع در برخی بیماران شود. همچنین می تواند باعث خارش شود، اما به طور معمول این به شکل آلرژی نیست، بلکه به عنوان یک عارضه جانبی دارو است.

رژیم غذایی

ما از شما می خواهیم که یک رژیم غذایی بدون جویدن را برای حدود 6 هفته حفظ کنید.

ما یک نسخه از “شام از طریق نی” را در اختیار شما قرار می دهیم که ایده های دستور غذایی بعد از جراحی را در اختیار شما قرار می دهد.

ممکن است پس از جراحی مقداری وزن از دست بدهید.با این حال، خوردن مکرر، مصرف مکمل‌های پروتئینی فراوان و افزایش دریافت کالری می‌تواند کاهش وزن را به حداقل برساند و توانایی شما را برای بهبودی سریع‌تر بهبود بخشد.

از دهان خود مراقبت کنید

تمیز نگه داشتن دهان تا حد امکان پس از جراحی بسیار مهم است. در هفته اول، این می تواند بسیار دشوار باشد. مهم است که یک مسواک نرم و کودک تهیه کنید و در اسرع وقت مسواک زدن بیرون دندان های خود را شروع کنید.

 مهم است که پس از جراحی هر چه بیشتر شستشو با آب نمک گرم انجام شود. توصیه می کنیم در اسرع وقت این کار را حداقل 3 بار در روز انجام دهید.

کار، مدرسه و ورزش

ممکن است لازم باشد حداقل ۲ تا ۳ هفته از محل کار یا مدرسه برای جراحی خود مرخصی بگیرید. اکثر بیماران پس از حدود 2 هفته بهبودی احساس نسبتاً خوبی دارند، اما به دلیل تغییرات رژیم غذایی، ممکن است 6 هفته طول بکشد تا بیشتر انرژی خود را به دست آورید.

 تا زمانی که تمام قدرت خود را به دست نیاورید، باید از انجام ورزش های شدید اجتناب کنید. از ورزش های تماسی خاصی که می تواند منجر به آسیب به صورت شود، مانند فوتبال، بسکتبال و غیره باید به مدت 3 ماه اجتناب شود.

شرایط پس از عمل

تورم و یا حساسیت در یک پا باید گزارش شود. یکی از خطرات جراحی لخته شدن خون است که می تواند در پا ایجاد شود.

قرارهای بعدی: لطفاً در همه این قرارها شرکت کنید زیرا برای بهبودی شما بسیار مهم هستند.

هزینه جراحی چانه

تخمین هزینه عمل جراحی ژنیوپلاستی کمی دشوار است. هزینه جراحی به هزینه ابزار مورد استفاده مانند پیچ و پلاک و اره جراحی، مدت زمان عمل و شرایط جسمی بیمار و فاکتورهای بسیار دیگر بستگی دارد.

دکتر محسن اسدی

فوق تخصص جراحی پلاستیك، ترمیمی و زیبایی و عضو رسمی انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران. دکتر اسدی در سال 1390 با رتبه چهارم کشوری موفق به اخذ مدرک بورد فوق تخصصی جراحی پلاستیک -ترمیمی و زیبایی شد. وی  از سال 2016 عضو رسمی انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی بین الملل آمریکا (ISAPS) است.

ارسال دیدگاه

مدت زمان مطالعه ۷ دقیقه