رسیدن به سایز ایده آل با پیکر تراشی

مدت زمان مطالعه 8 دقیقه

لیپوماتیک یکی از دستگاه هایی می باشد که در کاهش بافت چربی، کاهش سایز و به اصطلاح پیکرتراشی، مورد استفاده قرار می گیرد. به عبارتی لیپوماتیک تکنیک و یا روش جراحی محسوب نمی شود، بلکه همانطور که در ابتدای مبحث به آن اشاره شد، نوعی دستگاه برای کاهش بافت چربی می باشد.

به عبارت دیگر؛ پایه و اساس تمام روش های مورد استفاده در مبحث پیکرتراشی، لیپوساکشن می باشد. دستگاه های لیپوساکشن متعددی در بازار وجود دارد که از هر کدام در نوع خاصی از پیکرتراشی استفاده می شود.

 • دستگاه های لیپوساکشن بر اساس تکنیک مورد استفاده به منظور از بین بردن سلول های چربی و تسهیل در خارج کردن آن، طبقه بندی می شوند.

انواع روش های پیکرتراشی

در ادامه ی مطلب به بیان برخی خصوصیات برخی دستگاه های ابرقدرت و کاربردی در مقوله ی پیکرتراشی “از بین بردن بافت مازاد چربی و رسیدن به سایز ایده آل” می پردازیم:

 1. دستگاه لیپولیز

حذف شدن بافت چربی اضافی توسط حرارت ناشی از لیزر، عموما توسط دستگاه لیزر لیپولیز صورت می پذیرد.

 1. دستگاه اولترازد، VASER

دستگاه لیزر اولترازد نمونه ی دیگری از تجهیزات مورد استفاده در حذف بافت چربی و رسیدن به وزن ایده آل می باشد. سلول های بافت چربی در این روش توسط حرارت ناشی از امواج اولتراسوند حذف می گردند.

 1. دستگاه PAL، لیپوماتیک، لیپوست

این دستگاه ها با ایجاد حرکات لرزشی و ویبره باعث از بین رفتن بافت چربی اضافه می شوند.

 1. دستگاه واترجت

این دستگاه با فشار ناشی از آب، سلول های چربی را تجزیه و حذف می نماید.

تاریخچه لیپوماتیک

دستگاه لیپوماتیک نوعی دستگاه لیپوساکشن می باشد که ساخته ی کشور بلژیک است. نحوه ی کار این دستگاه طبق حرکات لرزشی اينفراسونيک (که به یک کمپرسور پنوماتيک متصل است)، می باشد.

امروزه به دلیل ترس بیماران از کلمه ی لیپوساکشن، لیپوماتیک را مترادف با تمام کلمات حوزه ی پیکرتراشی قلمداد می کنند.

هر کدام از دستگاه های فوق الذکر مزایا و معایب خاص خود را دارند، که نیاز به بحث های فنی مفصل دارند. نکته ی مهم این است که، بخش عمده نتیجه مطلوب پس از عمل، نیازمند تبحر و دانش بالای جراح فوق تخصص می باشد نه دستگاه!!!

دستگاه های مذکور تنها به روند استخراج چربی سرعت می بخشند و باعث کاهش خستگی جراح حین عمل مربوطه می شوند.

نمونه لیپوماتیک شکم و پهلو دکتر محسن اسدی

نمونه لیپوماتیک شکم و پهلو دکتر محسن اسدی

کاندید مناسب برای لیپوماتیک

به نظر شما چه افرادی برای انجام لیپوماتیک گزینه ی مناسبی هستند؟

در پاسخ به سوال فوق باید گفت؛ بهترین کاندید برای لیپوماتیک بیمارانی که دارای سلول های چربی متمرکز و لوکالیزه در یک یا چند نقطه از بدن خود می باشند، هستند.

علاوه بر نکته ی ذکر شده؛ این بیماران باید ویژگی های زیر را نیز دارا باشند:

 • از قوام پوستی مناسبی برخوردار باشند.
 • دچار چاقی بیمار گونه Morbid obesity نباشند. BMI زیر 35 داشته باشند.

نکات کلیدی در لیپوماتیک

از نظر علمی امکان انجام لیپوماتیک در اکثر نقاط بدن از گونه و غبغب تا ساق پا وجود دارد. به خاطر داشته باشید؛ لیپوماتیک و یا سایر روش های پیکرتراشی باعث کاهش وزن و رفع سلولیت نمی شوند!!!

 • روش های مذکور تنها با حذف چربی به کاهش سایز بیمار کمک می کنند.
 • لیپوماتیک و هر روش دیگر پیکرتراشی باعث از بین رفتن ترک های ناشی از بارداری، افزایش وزن یا به اصطلاح Striae، Stretch mark نمی شوند.

آیا افزایش سایز و بازگشت بافت های چربی بعد از لیپوماتیک وجود دارد؟

پاسخ سوال فوق، مثبت است. در صورت پرخوری و افزایش وزن امکان برگشت بافت های چربی و بالا رفتن سایز وجود دارد.

نحوه انجام لیپوماتیک چگونه است؟

در این قسمت به نحوه ی انجام لیپوماتیک می پردازیم. نکته ی اول در این زمینه این است که؛ این تکنیک باید در اتاق عمل مجهز با حضور متخصص بیهوشی در بیمارستان و یا مراکز جراحی محدود (که مجوز های لازم را دارند) صورت پذیرد.

 • به خاطر داشته باشید انجام لیپوماتیک یا هر روش دیگر پیکر تراشی به هیچ عنوان نباید در مطب انجام شود.

بسته به وسعت اندامی که نیاز به لیپوماتیک دارد و سایر پارامترهای موثر، از روش های مختلفی به منظور آماده ساختن بیمار برای عمل جراحی استفاده می شود. به طور مثال ممکن است فردی نیاز به بیهوشی عمومی داشته باشد و در مقابل برای فرد دیگری، بی حسی های موضعی گزینه ی مناسب تری باشند. (آمادگی بیمار برای انجام لیپوماتیک باید زیر نظر متخصص بیهوشی انجام شود.)

 1. تزریق محلول در زیر پوست بیمار

در آغاز کار؛ محلولی که از ترکیبات خاصی تشکیل شده است را زیر پوست بیمار تزریق می نماییم.

 1. ایجاد سوراخ های 3 تا 5 میلی متری

حدود 20 دقیقه بعد از تزریق محلول به بیمار، چند سوراخ با ابعاد 3 تا 5  میلی متر به منظور وارد شدن کانول و تخلیه چربی های اضافی، در محل های مناسب ایجاد می نماییم.

 1. بستن سوراخ های ایجاد شده در حین لیپوماتیک

در انتهای عمل هنگامی تمام بافت های چربی مازاد تخلیه شد، جراح وضعیت بیمار را مورد بررسی قرار می دهد. زمانیکه جراح تشخیص دهد سطح پوست بیمار صاف و هموار می باشد، می تواند محل ورود کانول را باز بگذارد و یا بخیه بزند.

فرد بعد از انجام لیپوماتیک حدود چند ساعتی در بخش و یا ریکاوری تحت مراقبت قرار می گیرد و بعد از آن در صورت نداشتن مشکل خاصی، مرخص می گردد.

مراقبت های بعد از پیکرتراشی

معمولا 24 ساعت بعد از انجام لیپوماتیک ممکن است شاهد ترشح خونابه از محل پورت ها باشیم. نگران نباشید این امر طبیعی است و با استفاده از پانسمان های استریل قابل کنترل می باشد.

توصیه ی ما به بیماران محترم این است؛ بعد از لیپوماتیک از گن های مخصوص استفاده نمایند. مدت زمان استفاده از گن های مخصوص به مدت 2 ماه می باشد. (در مواقعی ممکن است با تشخیص پزشک این مدت زمان به 6 ماه نیز برسد)

 • استفاده از گن های مذکور باعث کاهش تورم و التهاب های ناشی از لیپوماتیک می شود.
 • همچنین گن های مورد استفاده، کمک شایانی در فرم گیری بهتر و مناسب تر بدن بعد از عمل می کنند.

بعد از عمل لیپوماتیک به موارد زیر توجه کنید:

 • مصرف مایعات به مقدار زیاد
 • انجام فعالیت های فیزیکی و تحرک داشتن در حد توان
 • از ساکن ماندن در وضعیت ثابت به مدت طولانی دوری کنید.
 • مصرف مواد غذایی سالم و مناسب

نتایج حاصل از پیکرتراشی

به منظور نمایان شدن نتایج حاصل از لیپوماتیک معمولا 6 ماه زمان لازم است. به خاطر داشته باشید ورزش کردن و داشتن برنامه ی غذایی مناسب می تواند نتایج حاصل از لیپوماتیک را تقویت بخشد و از بازگشت بافت های چربی اضافی جلوگیری نماید.

عوارض پیکرتراشی چیست؟

همانطور که در مقدمه ی این مبحث بیان شد؛ هرکدام ازتکنیک های کاربردی در پیکرتراشی دارای مزایا و معایب مخصوص به خود می باشند.

عوارض لیپوماتیک عبارتند از:

 • عوارض موقت

عوارضی همچون تورم، کبودی، التهاب، درد و احساس کوفتگی در این گروه قرار دارند. این عوارض معمولا بعد از گذشت چند روز لغایت چند هفته بدون نیاز به اقدام درمانی، خودبخود برطرف می شوند و جای نگرانی ندارند.

 • عوارض طولانی مدت

عوارضی مانند؛ شیوه ی نادرست جراحی، ناصافی پوست، تخلیه ی قسمت زیادی از بافت چربی (Overcorrection) و یا بالعکس خروج کمتر از حد مورد نیاز (Undercorrection)، گاها با مرور زمان از بین نمی روند و نیاز به ترمیم و یا روتوش دارند.

ترمیم عوارض موجود معمولا 6 ماه بعد از لیپوماتیک صورت می پذیرد. (تعیین زمان ترمیم بسته به تجویز و صلاحدید فوق تخصص جراحی پلاستیک دارد.)

 • عوارض نادر و خطرناک

این گروه از عوارض معمولا زمانی اتفاق می افتند که اصول اولیه و علمی در حین جراحی رعایت نشده باشد. علاوه بر این ممکن است انتخاب تکنیک اشتباه برای بیمار یا انجام جراحی در مطب بدون داشتن تجهیزات لازم، سبب ایجاد عوارض خطرناک و نادر در فرد شود.

گاها به دلیل استاندارد نبودن فرمول محلول های مخصوص برای آماده ساختن بیمار برای جراحی (بی حسی و یا بیهوشی) یا تزریق بیش از اندازه ی این محلول ها و همچنین تخلیه ی بیش از اندازه ی چربی (بیش از 5 لیتر)، بیمار دچار آسیب دیدگی های متعدد و عوارض نامطلوب بعد از لیپوماتیک می شود.

لیپوماتیک برای چه افرادی ممنوع است؟

معمولا انجام لیپوماتیک در برخی مواقع توصیه نمی شود. در زیر به پاره ای از این موارد اشاره می نماییم:

 • افرادی که دارای BMI بالای 35 هستند. (افراد مبتلا به چاقی مفرط Morbid obesity)
 • افراد مبتلا به بیماری های زمینه ای مانند (مشکلات قلبی-عروقی، دیابت کنترل نشده و…)

انجام روش های پیکرتراشی در اشخاص مذکور ممکن است عوارض نامطلوبی را به همراه داشته باشد.

آمبولی بعد از پیکرتراشی

بدترین و خطرناک ترین عارضه ی ناشی از لیپوماتیک، تجمع لخته خون و یا چربی (به اصطلاح آمبولی) می باشد. احتمال ایجاد آمبولی در هر نوع جراحی اعم از درمانی یا زیبایی وجود دارد، اما درصد و احتمال ایجاد آمبولی کشنده بعد از جراحی بسیار نادر می باشد.

لازم به ذکر است؛ برخلاف باور عموم مردم احتمال خطر آمبولی بعد از لیپوماتیک و یا لیپوساکشن بسیار کمتر از جراحی زیبایی شکم (ابدومینوپلاستی) می باشد.

چکیده مطلب

با انتخاب فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی با تجربه و ماهر می توانید پیکرتراشی موفقیت آمیز و بدون عارضه ای داشته باشید. به خاطر داشته باشید جراح شما بهترین مشاور برای شما می باشد. بنابراین در طی جلسات مشاوره تمام سوالات خود را در مورد نحوه ی جراحی، عوارض احتمالی بعد از جراحی، مراقبت های لازم بعد از جراحی و… از جراح مربوطه بپرسید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 3 میانگین: 4.7]

پاسخ

یک × سه =

Call Now Buttonتماس با دکتر اسدی