تزریق فیلر و تزریق چربی به صورت چه تفاوتی دارند؟

بسیاری از زیباجویانی که متقاضی جوانسازی و رفع چین و چروک صورت هستند، درباره تفاوت های تزریق فیلر و تزریق چربی به صورت، اطلاعات کافی نداشته و به همین دلیل برای تصمیم گیری دچار تردید می شوند.
زمان، گرانش زمین، استرس و … عواملی هستند که باعث می شود با گذشت زمان و بالارفتن سن شاهد کاهش حجم صورت در نواحی گونه ها، زیر چشم ها، لب ها و چانه باشیم. به لطف تحقیقات پیشرفته جراحی زیبایی، امروزه می توانیم این دست از آثار کهولت سن که ممکن است باعث کاهش اعتماد بنفس و حس شادابی زندگی شوند را، بهبود بخشیده و برطرف نماییم.
البته طبیعی است که با وجود گزینه های بسیار زیادی که برای جوانسازی صورت این روزها در دسترس است، تصمیم گیری در مورد اینکه کدام روش برای شما مناسب و کاربردی تر است، کمی پیچیده یا دشوار باشد.
تزریق فیلر و تزریق چربی به صورت، هر دو دارای مزایا و کارکرد های ویژه ای هستند که در صورت استفاده بجا، تاثیرات فوق العاده ای را رقم خواهند زد.
برای کشف و آگاهی پیدا کردن از تفاوت های تزریق فیلر های پوستی و تزریق چربی به صورت توصیه میشود با یک فوق تخصص جراحی پلاستیک مشورت کنید. در این مقاله به بررسی کلی تفاوت های تزریق فیلر و چربی به صورت و همچنین مزایای هرکدام پرداخته ایم…

تزریق فیلر چه تفاوتی با تزریق چربی دارد؟

کاربردهای تزریق ژل و چربی به صورت

به طور معمول بعد از 30 سالگی، کم کم روند طبیعی پیری شروع شده و نشانه های آن در صورت آشکار می گردد. کلاژن پروتئینی است که مسئول حفظ خاصیت ارتجاعی پوست است. وقتی سطح کلاژن شروع به کاهش می کند، چندین علت شناخته شده وجود دارد که ممکن است باعث شود بعضی از افراد سالخورده تر از سن واقعی خود بنظر برسند. آنچه اغلب با خطوط ظریف و چین و چروک شروع می شود، در نهایت تحت تاثیر سایر محرک ها از جمله: آفتاب ، آلودگي هوا، نوسان وزن، مواد شیمیایی مورد استفاده و حتی نیروی جاذبه، تشدید شده و خطوط عمیق تر و افتادگی های پوست را ایجاد می کند. وقتی این تغییرات در چهره آشکار می شوند، افراد شروع به جستجوی راه هایی برای دستیابی به ظاهری جوان تر می کنند. علائم اولیه پیری معمولا نیازی به جراحی لیفت صورت که اقدامی تهاجمی است، ندارد. درمان های ایده آل در این مرحله اغلب شامل انتقال چربی به صورت و یا تزریق فیلر(پرکننده) پوستی است.

تزریق چربی به صورت

هر یک از اقدامات زیبایی، در صورتیکه در موقعیت مناسب به کار گرفته شوند، اثربخشی مطلوب را خواهند داشت. بنابراین شاید به طور کلی عملکرد دو اقدام تزریق فیلر و تزریق چربی، مشابه بنظر برسد، اما در نظر گرفتن جزییات آن ها نقش تعیین کننده دارد.
اگرموضوع  اصلی نگرانی شما بابت آثار افزایش از دست دادن حجم صورت است، تزریق چربی به صورت میتواند انتخاب بهتری نسبت به تزریق فیلر صورت باشد. به خصوص اگر حجم از دست رفته در گونه ها، اطراف چشم ها یا ناحیه فک باشد. معمولا تزریق چربی از دوام و ماندگاری بیشتری نسبت به فیلر ها برخوردار است. معمولا حدود پنجاه درصد از چربی ظرف یکسال جذب میشود ولی خوشبختانه پنجاه درصد برای مدتهای طولانی( چندین سال) باقی میماند زیرا چربی تزریق شده حاوی سلول های زنده میباشد که قابلیت رشد و تکثیر دارند.
یک مثال خوب برای توضیح پیوند و تزریق چربی این است که یک بادکنک را در نظر بگیرید. وقتی باد کرده و پر است، سطح صاف و یکدستی دارد. اما زمانی که هوای داخل بادکنک خارج می شود، حالت شل و چروکیده پیدا می کند. تزریق چربی مانند باد کردن دوباره بادکنک است که حجم و استحکام مطلوب را به صورت برمی گرداند.
در طول تزریق چربی، مقادیر کمی چربی از نقاط دیگر بدن (معمولا شکم و پهلو و ران ها) برداشته می شود. چربی تصفیه شده و سپس دوباره به ناحیه هایی از صورت که نیاز به پر کردن دارند تزریق می شود. این تکنیک منجر به شکل گیری ظاهری جوان و پوستی صاف و شاداب خواهد شد.

تزریق فیلر ( ژل های قابل جذب) به صورت

اگر دغدغه عمده شما چین و چروک های عمیق صورت است اما همچنان می خواهید حجم نواحی متفاوت را نیز بهبود ببخشید، تزریق فیلر های پوستی ممکن است انتخاب مناسبی باشند. فیلرهای تزریقی مانند ژوویدرم از مواد زیست سازگار مانند اسید هیالورونیک، پلی لاکتیک اسید یا هیدروکسی آپاتیت کلسیم تشکیل شده است؛ موادی که بدن به طور طبیعی تولید می کند. هنگامی که این مواد به صورت تزریق میشوند، باعث ایجاد حجم در صورت و رفع خطوط و چروک های ایجاد شده می شوند و می توانند حتی عمیق ترین شکاف ها را پر کنند. اسید هیالورونیک همچنین به تولید کلاژن نیز کمک می کند. کلاژن ماده ای بسیار موثر در حفظ استحکام پوست است.
بسته به فیلر مورد استفاده، نتیجه می تواند فورا یا آرام آرام و تدریجی نمایان شود. لازم است بیان کنیم که تاثیر همه فیلر های تزریق صورت موقتی بوده و نتیجه معمولاً بین چند ماه تا یک سال دوام دارد. عوارض جانبی تزریق فیلر های پوستی شامل تورم و کبودی خفیف است؛ که معمولاً بسیار محدود بوده و زود برطرف می شوند.

تزریق ژل به صورت بهتر است یا تزریق چربی؟

انتخاب بین تزریق چربی یا تزریق فیلر به صورت بستگی به انتظارات شما از درمان، شرایط فعلی ظاهری و سلامتی و از همه مهمتر، تشخیص و نظر جراح پلاستیک و زیبایی دارد. اگر خواستار پر شدن و افزایش حجم کل صورت یا بخش های عمده آن هستید، تزریق چربی به صورت می تواند برای تقویت زیر چشم، گونه ها یا خط فک ایده آل باشد.
فیلر های های پوستی هم می توانند حجم بافت نرم صورت را افزایش دهند، اما کاربری آنها بیشتر برای پر کردن خطوط ثابت و حجم دهی محدود میباشد.
لازم به ذکر است که تزریق فیلر اقدامی کاملا سرپایی میباشد و ظرف چند دقیقه قابل انجام است و نیاز به مراقبت خاص و استراحت ندارد. ولی تزریق چربی معمولا در اتاق عمل صورت گرفته و فرایندی طولانی( حداقل یک ساعت) دارد زیرا از یک یا چند ناحیه ( معمولا شکم و ران) چربی برداشته میشود و پس از آماده سازی تزریق میگردد. تزریق چربی دوره نقاهت طولانی تری داشته و مراقبت بیشتری نیاز دارد.
برای انتخاب بین تزریق چربی و یا تزریق فیلر به صورت می توانید با فوق تخصص جراحی پلاستیک و یا متخصصین پوست و مو مشاوره نمایید و مناسبترین روش با توجه به نیاز صورت خود را پیدا کنید.

دکتر محسن اسدی

فوق تخصص جراحی پلاستیك، ترمیمی و زیبایی و عضو رسمی انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران. دکتر اسدی در سال 1390 با رتبه چهارم کشوری موفق به اخذ مدرک بورد فوق تخصصی جراحی پلاستیک -ترمیمی و زیبایی شد. وی  از سال 2016 عضو رسمی انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی بین الملل آمریکا (ISAPS) است.

ارسال دیدگاه

مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه