جراحی زیبایی پلک یا بلفاروپلاستی

جراحی زیبایی پلک یا بلفاروپلاستی

از آنجاییکه چشم ها نقش اساسی در زیبایی چهره هر فرد دارند و مهمترین عامل در ارتباط برقرار کردن با محیط پیرامون ما هستند، داشتن چشمان پف آلود و پلک های  افتاده، حالت خستگی و خمودی و پیری را به دیگران القا میکند.

با عمل جراحی بلفاروپلاستی میتوان بخش قابل توجهی از مشکلات مربوط به پلکها را برطرف کرد .

جراحی زیبایی پلک یا بلفاروپلاستی شامل جراحی پلک بالا و یا پایین می شود. موضوع بحث ما در این بخش جراحی پلک بالا می باشد.

برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با دکتر محسن اسدی فوق تخصص جراحی پلاستیک در تهران با شماره های
۲۲۶۱۷۶۸۰- ۰۹۱۹۹۱۱۰۳۴۴ تماس بگیرید یا برای ارتباط با دکتر به صفحه اینستاگرام دکتر محسن اسدی مراجعه کنید .

جراحی پلک بالا

معمولا جراحی پلک بالا در مواردی انجام می شود که پوست اضافه پلک بالا مشهود باشد و به خصوص هنگام باز بودن پلک این پوست اضافه قابل رویت باشد. در موارد شدید ممکن است باعث محدود شدن میدان بینایی گردد، و یا فرد احساس خستگی و سنگینی در پلک ها داشته باشد.گاها همزمان با پوست اضافه، چربی زاید هم وجود دارد که حالت پف آلود به چشم ها میدهد. معمولا چربی مازاد در ناحیه داخل پلک (نزدیک به بینی) مشهود است.

نکته بسیار مهم این است که افتادگی پلک ها از افتادگی ابرو افتراق داده شود. با افزایش سن علاوه بر افتادگی پلک ممکن است افتادگی ابرو نیز وجود داشته باشد که نسبتا شایع است. چه بسیارند بیمارانی که عمل جراحی پلک بالا را انجام داده اند و پس از عمل همچنان احساس میکنند تغیری در حالت پلک و چشم ها ایجاد نشده و همچنان افتادگی دارند. این افراد معمولا افتادگی ابرو دارند که قبل از عمل مورد توجه قرار نگرفته است. افتادگی ابرو در آقایان شایع تر است.

لازم به ذکراست که عمل جراحی افتادگی ابرو متفاوت است و معمولا باید از برش ناحیه گیجگاهی ( یک برش سه سانتی متری در هر طرف شقیقه ها)، صورت گیرد و ندرتا با برش بلفاروپلاستی بالا قابل دسترسی و اصلاح می باشد.

تکنیک جراحی پلک بالا

عمل جراحی پلک بالا معمولا با بیحسی موضعی انجام می شود. این عمل به شرطی که امکانات کافی و دستیار ماهر وجود داشته باشد در مطب قابل انجام است. ولی جراحانی که دقت و وسواس بیشتری دارند ترجیح میدهند این عمل را در اتاق عمل مجهز و با حضور متخصص بیهوشی انجام دهند گرچه نیاز به بیهوشی کامل نیست.

عمل با برش روی چین پوستی پلک ( ۸ تا ۱۰ میلیمتر بالاتر از مژه ها ) انجام می شود و پوست اضافه برداشته می شود. معمولا در جراحی بلفاروپلاستی حدود یک سانتی متر پوست اضافه برداشته می شود. تمام هنر جراح به این است که بداند چه میزان پوست و چه میزان چربی زاید برداشته شود و امتداد برش از ناحیه حدقه چشم خارج نشود وگرنه باعث دیده شدن خط برش پس از عمل می گردد.

پس از برداشتن پوست و چربی مازاد پلک، محل برش با نخ بسیار ظریف غیر قابل جذب ترمیم می شود. ندرتا از نخ های قابل جذب استفاده می شود. کلا فرآیند جراحی هر دو پلک بالا بین نیم تا یک ساعت زمان می برد. پس از عمل نیاز به بستن چشم ها و پانسمان نیست و بیمار با چشمان باز مرخص می شود و روی محل برش معمولا از چسب های بسیار ظریف Steri-strip  استفاده می شود .

مراقبت های پس از جراحی پلک

رجوع شود به بخش مراقبت های پس از جراحی پلک (بلفاروپلاستی)

عوارض جراحی پلک بالا

اگر این عمل به درستی و توسط جراح فوق تخصص زیبایی انجام شود، معمولا عارضه نگران کننده ای ندارد. کبودی اطراف چشم شایع ترین عارضه است که به تدریج بر طرف می شود. از جمله عوارض شایع بعد از عمل، باز ماندن چشم ها هنگام خواب است که معمولا در حد یک تا دو میلیمتر پلک ها باز میماند و ظرف چند روز به حالت عادی برمی گردد. نکته حائز اهمیت این است که در صورت بوجود آمدن این حالت حتما بیماران بایستی هنگام خواب از پماد های آنتی بیوتیک استفاده نمایند و هنگام بیداری مرتبا از قطره های اشک  مصنوعی استفاده کنند. اگر باز ماندن پلکها شدید و ادامه دار باشد یک عارضه مهم تلقی می شود و ممکن است نیاز به عمل های جراحی پیچیده جهت اصلاح داشته باشد.

از جمله عوارض دیگر خشکی دایمی چشم ها می باشد که اگر جراحی توسط افراد فاقد تخصص و تجربه کافی انجام شود، ممکن است اشتباها غده اشکی را به جای چربی زاید پلک بالا برداشته و یا آسیب زده باشند. خط برش قابل رویت و خط برشی که از حد حدقه چشم خارج باشد و به روی پوست صورت ادامه داشته باشد از جمله عوارض جراحی توسط افراد فاقد صلاحیت است.

عارضه دیگر عدم تقارن دو طرف و یکسان نبودن پلک ها می باشد. مشکل دیگر عدم شناسایی افتادگی ابرو قبل از عمل می باشد که باعث می شود بیمار احساس نماید که هیچگونه تغیری نکرده است.

بنابراین توصیه اکید می شود بیماران عزیز قبل از عمل در انتخاب جراح خود دقت فراوان نمایند زیرا این عمل جراحی به ظاهر ساده که توسط طیف وسیعی از جراحان و حتی غیر جراحان انجام می شود، می تواند گاها عوارض ماندگار و خطرناکی داشته باشد که نیازمند عمل های جراحی پیچیده برای اصلاح آن باشد.

راه های ارتباطی با دکتر محسن اسدی جراح پلاستیک و زیبایی در تهران:

  • آدرس مطب: تهران، قیطریه، پايين تر از اتوبان صدر، بلوار كاوه، نبش كوچه مطلبی نژاد، پلاك ۲۱
  • شماره های تماس: (۰۲۱) ۲۲۶۱۷۶۸۰- (۰۹۱۹) ۹۱۱۰۳۴۴
  • پست الکترونیکی:info@drmohsenasadi.com

پاسخ

20 − 8 =

Call Now Button
هر گونه کپی و یا استفاده از محتوا فقط با ذکر منبع ( سایت دکتر محسن اسدی ) مجاز است