آیا می دانید ایران اولین رتبه در جراحی بینی را دارد

جراحی بینی

جراحی بینی، جراحی پلاستیک و زیبایی است که به اصلاح ناهنجاری های موجود در بینی می پردازد. در طول این شیوه جراحی، استخوان و غضروف بینی تغییر شکل داده می شود تا تناسب بیشتری میان بینی و سایر اجرای صورت برقرار گردد. امروزه جراحی بینی یکی از پرطرفداران ترین جراحی ها در زمینه پلاستیک می باشد.

جراحی بینی علاوه بر جنبه های زیبایی، جنبه درمانی نیز دارد و به رفع مشکلات ساختاری، مشکلات تنفسی و آپنه انسدادی خواب نیز کمک می کند.

چه شرایطی با جراحی بینی درمان می شوند؟

 • عدم تقارن سوراخ های بینی نسبت به هم
 • وجود قوز و یا تورفتگی بر روی بینی
 • پهن بودن نوک بینی
 • اختلالات ساختاری مانند انحراف در تیغه میانی بینی
نمونه جراحی بینی دکتر محسن اسدی

نمونه جراحی بینی دکتر محسن اسدی

از جمله مزایای جراحی بینی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • بهبود تقارن و تناسب بینی با سایر اجزای صورت
 • کوچک تر شدن بینی
 • جمع شدن نوک بینی
 • رفع پهن بودن بینی

افرادی که خواهان انجام جراحی بینی هستند، باید از لحاظ بدنی در سلامت کامل باشند و مبتلا به اختلالی نباشند که دوره نقاهت و بهبودی را تحت تاثیر قرار دهد.

انتخاب جراح پلاستیک ماهر و با تجربه در این زمینه، یکی از مهم ترین اقداماتی است که بیماران باید به آن اهمیت دهند. در طول جلسات مشاوره، پزشک به معاینه دقیق ساختار بینی و مواردی از قبیل طول و اندازه بینی، پهن بودن سوراخ های بینی و حتی ضخامت پوست بینی می پردازد و تشخیص می دهد که آیا بیمار گزینه مناسبی برای انجام جراحی بینی می باشد یا خیر.

نمونه جراحی بینی مردانه دکتر محسن اسدی

نمونه جراحی بینی مردانه دکتر محسن اسدی

پزشک هم چنین به بررسی مجاری هوایی و مشکلات تنفسی می پردازد. این نکته باید در نظر گرفته شود که تنفس از راه بینی انجام می شود و هر گونه تغییر در ساختار بینی می تواند مشکلات تنفسی را به همراه داشته باشد.

شرکت در جلسات مشاوره این امکان را برای بیمار فراهم می کند که تمامی سوالات خود را با پزشک در میان بگذارد و پزشک نیز با اهداف و خواسته های بیمار آشنا می شود. پزشک در این جلسات به بررسی موارد زیر نیز خواهد پرداخت:

 • سلامت جسمانی، سوابق پزشکی و سابقه حساسیت
 • مصرف هر گونه دارو، مکمل و ویتامین
 • سابقه انجام جراحی بینی در گذشته
 • عکس برداری از بینی، جهت مقایسه نتایج جراحی (قبل و بعد)

روند جراحی بینی

جراحی بینی تحت بیهوشی عمومی و یا موضعی انجام می شود تا بیمار حین جراحی، دردی را احساس نکند.

در طول این جراحی، برشی اطراف بینی ایجاد می شود تا دسترسی به استخوان و غضروف بینی فراهم گردد. ممکن است در حین جراحی، نیاز به گرافت و پیوند غضروف و یا برداشتن غضروف باشد تا تغییرات لازم در نوک بینی و یا اندازه بینی اعمال گردد.

تکنیک های جراحی بینی

جراحی بینی به دو روش باز و بسته انجام می شود.

در تکنیک بسته، برش ها در داخل بینی ایجاد می شوند. پزشکان استفاده از این تکنیک را ترجیح می دهند، چرا که در این روش هیچ گونه بخیه و اسکاری بعد از عمل مشاهده نخواهد شد.

در تکنیک باز، برش ها در کولومولا، تیغه جدا کننده سوراخ های بینی، ایجاد می شود. در این تکنیک، بینی به طور کامل باز می شود و جراح به راحتی قادر به مشاهده داخل بینی می باشد.

معمولا در صورتی که بیمار خواهان تغییرات زیادی در ظاهر بینی باشد، پزشک از تکنیک جراحی باز استفاده خواهد کرد.

دکتر محسن اسدی فوق تخصص جراحی پلاستیک در تهران می باشند. شما عزیزان به منظور مشاوره برای جراحی بینی می توانید از طریق زیر اقدام نمایید:
شماره های تماس:
صفحه اینستاگرام دکتر محسن اسدی

دوره نقاهت و بهبودی جراحی بینی

دوره نقاهت جراحی بینی، دوره حساسی است و بیمار باید تمام نکات و مراقبت های گفته شده از سوی پزشک را رعایت کند.

بلافاصله بعد از جراحی، کبودی و تورم در اطراف بینی و چشم ها وجود دارد.

به دلیل وجود اسپلینت در داخل بینی و متورم بودن مجاری هوایی، تنفس باید از راه دهان انجام شود. به همین خاطر ممکن است خوابیدن برای بیمار کمی سخت باشد. اسپلینت بعد از هفت روز برداشته می شود و تنفس به حالت طبیعی باز می گردد.

 • معمولا بیمار بعد از دو هفته می تواند سر کار خود برگردد.
 • از وارد آمدن هر گونه فشار و ضربه به بینی باید خودداری شود.
 • انجام کارهای سنگین و ورزش به مدت چهار تا شش هفته ممنوع می باشد. این قبیل فعالیت ها، احتمال خونریزی از بینی را افزایش می دهند.
 • بعد از جراحی سر باید تا حد امکان بالا نگه داشته شود و هنگام خوابیدن، یک یا دو بالشت زیر سر قرار بگیرد.

بسیاری از بیماران نگران بروز عوارض و خطرات بعد از جراحی بینی هستند. این جراحی نیز همانند سایر روش های جراحی می تواند با عوارضی مانند آسیب ساختارهای بینی، عفونت، خونریزی و حساسیت به ماده بیهوشی همراه باشد.

اما نکته مهم این است که در صورتی که این جراحی، توسط جراح ماهر و با تجربه در این زمینه انجام شود، احتمال بروز عوارض احتمالی به حداقل خواهد رسید.

در خصوص اسکارهای این جراحی نیز باید بگوییم که، برش ها در داخل بینی ایجاد می شوند و هیچ گونه اسکاری بعد از عمل مشاهده نخواهد شد. در صورتی که جراحی به روش باز انجام شود، برش ایجاد و اسکار در زیر کولومولا تشکیل خواهد شد. در صورتی که برش ها به دقت بخیه زده شوند، اسکار دیده نخواهد شد.

نمونه جراحی بینی زنانه دکتر محسن اسدی

نمونه جراحی بینی زنانه دکتر محسن اسدی

آیا جراحی بینی درد دارد؟

بعد از جراحی بینی، برخی بیماران از درد در بینی شکایت می کنند، به همین خاطر، مصرف داروهای مسکن برای بیمار در نظر گرفته می شود.

ساختار و ویژگی های بینی در هر فردی منحصر به فرد است و به همین خاطر، جراحی بینی در افراد مختلف به روش های متفاوتی انجام می شود. برخی بیماران بر روی بینی خود قوز دارند، برخی دیگر نوک بینی پهنی دارند و یا در برخی موارد اندازه طول بینی بسیار زیاد می باشد، در هر یک از این موارد، تغییراتی بر روی استخوان، غضروف و یا هر دو اعمال خواهد شد.

نکته ای که اهمیت دارد این است که بیماران نباید بینی خود را با دیگران مقایسه کنند و در طول دوران نقاهت، تمامی اقدامات گفته شده از سوی پزشک را رعایت کنند و صبوری به خرج دهند تا به نتایج دلخواه خود برسند. نتایج این جراحی با از بین رفتن التهاب و تورم مشخص خواهد شد.

سایر مقالات ارائه شده:

پروتز سینه

جراحی ابدومینوپلاستی

پیکر تراشی

پاسخ

نوزده + 13 =

Call Now Button